26 Mart 2009 00:00

Vizeci bakan mahkemeye verildi!

AVRUPA Adalet Divanı’nın 19 Şubat 2009 tarihli Mehmet Soysal davası ile ilgili olarak vize uygulamasının iptaline karar vermesine karşın...

Paylaş

AVRUPA Adalet Divanı’nın 19 Şubat 2009 tarihli Mehmet Soysal davası ile ilgili olarak vize uygulamasının iptaline karar vermesine karşın, Alman İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble’in yargı kararına uymaması üzerine Almanya’nın önde gelen iki hukukçusu Dr. Jur. Rolf Gutmann ve Dr. Jur. Gerhardt Strate, Schauble hakkında suç duyurusunda bulundu.
Avrupa Adalet Divanı (AAD), tIr şoförü Mehmet Soysal’ın 2007 yılında Berlin Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak vize uygulamasının iptalini istemesi ve Berlin Eyalet Mahkemesi’nin “Hizmet edimi ve yerleşme konusunda yeni kısıt getirilemez” kararını haklı buldu. 19 Şubat 2009 tarihli söz konusu kararla, Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan “23 Kasım 1970 tarihli Katma Protokol ile yaşanan “kazanılmış hakların” geri götürülemeyeceği bildirilerek, Türkiye’de kurulu şirketlerde çalışan Türk vatandaşlarına hizmet sunum ve alımı için vize şartı getirilemeyecek.
Mahkemenin kararına göre iş adamları, AB’ye vizesiz girebilecek ve 3 ay kadar AB sınırları içinde kalabilecekler. Bu karara karşın Almanya İçişleri Bakanlığı, kararı uygulamaya koymadı.
SUÇ DUYURUSU
Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 19 Şubat 2009 kararını Alman İçişleri Bakanlığının uygulamaması üzerine, Almanya’da 1974’ten beri aylık yayınlanan mesleki hukuk dergisinin yayıncılarından olan ünlü hukukçular Dr. Jur. Rolf Gutmann ve Dr. Jur. Gerhardt Strate, Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schauble hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundular. İki avukat, Bakan Schauble’in Almanya’ya Türkiye’den vize almadan gelen suçsuz insanları suçlu durumuna sokup sınır polisince takip ettirerek cezalandırdığını belirterek, söz konusu durumun suç unsuru oluşturduğunu kaydettiler.
HER GÜN 150 BİN AVRO
Vizesiz Avrupa Çalışma Grubu üyesi ve TÜGİAD eski Başkanı Murat Saraylı, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu kararın uygulanmaması nedeniyle sadece vizeler için günde 150 bin avro ödendiğini ifade eden Saraylı, bu konudaki sıkıntının giderilmesi için barolar ile birlikte TOBB’un her gün en az 500 dava dosyasına rehberlik etmesi gerektiğini söyledi.
Konunun bir “haklar” konusu olduğunu ifade eden Saraylı, “19 Şubat tarihli dava sonucunda artık konu, vizenin çok ötesinde, oturum, aile birleşmeleri, yurtdışında yaşayan insanımızın çocuklarının burs hakkı dahil çok geniş bir haklar konusu haline geldi. Bu nedenle karar, ‘topluluk hukukunun uygulanmasını sağlamak ve gözetmek’ olan Avrupa Komisyonu’nun ilgili ülkeler nezdinde devreye sokulması gerekiyor” dedi.
61 MADDE DAHA VAR
Saraylı, söz konusu karar ile 23 Kasım 1970 tarihli Katma Protokol’de geriye gidişlerin yaşanamayacağı yönünde bir karar verildiğini anımsatarak, “Vizeler konusu bu protokolün 61 maddesinden bir tanesinin bir bendi. Yani daha haklarda ne tür geriye gidişlerin yaşandığını bilmiyoruz. Araştırma yapılması gerekiyor. Bugün için atmamız gereken bir adım da, bilim adamlarının oluşan bir komisyon ile Katma Protokol ile 1973 yılında geri giden hakların ülke ülke tespit edilerek yayınlanması. Bu çalışma, Avrupa Komisyonu nezdinde de yapılabilir” diye konuştu. (BERLİN)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hurda araç teslimine vergi affı başlıyor

SONRAKİ HABER

Tofaş kârlılığını koruyacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...