Astrid Lindgren Ödülü Filistin’e

“Çocuk edebiyatının Nobel’i” olarak da adlandırılan 2009 yılı Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü...


“Çocuk edebiyatının Nobel’i” olarak da adlandırılan 2009 yılı Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü, Filistin’de kurulu Tamer Enstitüsü’ne verildi. İsveç’te bulunan Alma Vakfı başkanı Larry Lempert, ünlü yazar Lindgren’in doğduğu evin yanından kurulan tesislerde yaptığı basın toplantısında, ödülün Batı Şeria ve Gazze’de çocuk ve gençleri okumaya teşvik eden, kısa adı Tamer Enstitüsü olan Tamer Institute for Community Education adlı kuruluşa verildiğini açıkladı. Basın toplantısı aynı anda İtalya’nın Bologna ilinde devam eden Çocuk Kitapları Fuarı’ndaki dev ekrandan naklen verildi. 800 gazetecinin izlediği fuar, dünyanın en büyük çocuk fuarı olma özelliğini taşıyor.
Ödülün verilme gerekçesinde, Tamer Enstitüsü’nün son 20 yıl içerisinde inat, cesaret ve düşünce zenginliğiyle Filistinli çocuk ve gençleri okumaya ve yaratıcılıklarını geliştirmeye teşvik ettiği görüşlerine yer veriliyor. Okuma alışkanlığını artırmak için çok güç koşullar altında olağan dışı genişlik ve çeşitlilikte faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Tamer Enstitüsü 1996 yılında Ramallah’ta çocuklara kitap temin etmek ve derslerine yardımcı olmak amacıyla bağımsız bir kuruluş olarak faaliyete başladı. Her yıl bir hafta süreyle ulusal okuma kampanyaları örgütledi. Kampanya geçtiğimiz yıl, kamplarda ve uzak köylerde yaşayan 52 bin çocuğu da içine alacak şekilde genişledi. Enstitüsünün bünyesinde faaliyet gösteren gençler, Yara’at adını verdikleri bir gazete çıkarmaya başladılar. Enstitü bugüne dek 130 civarında çocuk kitabı yayınladı.
5 milyon kron tutarındaki ödül, mayıs ayında Stockholm’de parlamento binasında yapılacak bir törenle İsveç Prensesi Victoria tarafından kuruluşun yetkililerine teslim edilecek.
“Uzun Çoraplı Pippi”, “Aslan Yürekli Kız”, “Haydut’ın kızı Ronya”, “Benim Miom”, “Avare Rasmus”, “Şamatalı Köyün Çocukları” romanları Türkçeye çevrilen Lindgren, 2002 yılında 94 yaşında yaşama veda etmişti.
Ölümünden sonra İsveç hükümeti, ünlü yazarın anısını yaşatmak ve çocuklara yönelik roman yazılmasını teşvik etmek amacıyla Alma adında bir vakıf kurmuş ve her yıl, en iyi çocuk romanı yazan yazar veya yazarlara 5 milyon kron tutarında ödül verilmesini kararlaştırmıştı.
Bu yıl Astrid Lingren Ödülü’ne 60 ülkeden 153 yazar ve kuruluş aday olarak gösterildi. Çocuk kitapları yazarı Sevim Ak da, ödüle aday gösterilen yazarlar arasında bulunuyordu.
(STOCKHOLM)
www.evrensel.net