27 Mart 2009 04:00

Brisa işçileri kazandı

Brisa Lastik Fabrikası’nda gerçekleştirilen delege seçimlerini, işten atılan işçilerin de içinde bulunduğu muhalifler kazandı.

Paylaş

Brisa Lastik Fabrikası’nda gerçekleştirilen delege seçimlerini, işten atılan işçilerin de içinde bulunduğu muhalifler kazandı.
Lastik-İş Kocaeli Şube yönetiminin belirleneceği seçimlerde oy kullanacak delegelerin belirlenmesi için önceki gün başlayan seçimler, dün akşam saatlerinde sona erdi. Gece geç saatlere kadar devam eden sayım sonucunda kriz gerekçesi ile işten atılan 52 işçinin de içinde yer aldığı muhalif işçiler seçimleri kazandılar. Mevcut şube yönetiminin desteklediği listeden sadece 13 delege seçilirken, muhalifler 52’si atılan işçiler olmak üzere 64 delege çıkardılar.
Çarşaf liste ile gidilen seçimlerde 1221 işçi oy kullandı. Seçimlerde 37 oy geçersiz sayılırken, mevcut şube yönetiminin desteklediği listeden 13 delege seçildi. Muhalif işçiler, 64 delege ile seçimlerden galip çıktılar.
LASTİK İŞÇİLERİNE ÇAĞRI
Seçim sonuçlarını “Lastik işçisi geleceğine sahip çıktı” şeklinde değerlendiren Brisa işçileri, diğer lastik işçilerine ortak mücadele çağrısı yaptılar.
Atılan işçilerden Yasin Bıçaklıoğlu, bu sonucun kendileri için şaşırtıcı olmadığını belirterek, “Biz içerideki arkadaşlarımıza sonuna kadar güveniyorduk. Biz bu mücadeleye lastik işçisinin hak ve çıkarının korunması için başladık. Bugün gelinen yerde bu sonuç da göstermiştir ki arkadaşlarımız haklarına ve sendikalarına sahip çıkıyorlar” diye konuştu.
İçerideki tüm baskı ve işten atma tehditlerine rağmen Brisa işçisinin boyun eğmediğini dile getiren Bıçaklıoğlu, “Her yolu denediler. Delege adayı arkadaşlarımızı tehditle adaylıktan çektirdiler. Ama arkadaşlarımız yılmadı ve doğru olanı seçti” şeklinde konuştu.
Lastik-İş Kocaeli Şube Mali Sekreteri İsmail Kandaz’ın kendisini başkan adayı ilan ettiğini dile getiren Bıçaklıoğlu, “Kendi fabrikasında bile seçilemeyen, sadece 13 delege çıkaran biri, nasıl oluyor da başkan adayıyım diyerek çıkabiliyor ortaya? Bunu diğer fabrikalardan arkadaşların da doğru değerlendirmesi gerekiyor” dedi.
Goodyear ve Pirelli işçilerine de ortak mücadele çağrısı yapan Bıçaklıoğlu, şöyle devam etti: “Brisa işçisi bu anlayışa mahkum olmadığını gösterdi. Lastik işçisinin çıkarı için birlikten başka yol yok.” (Kocaeli/EVRENSEL)

LASTİK-İŞ YÖNETİCİLERİ ENGEL OLMAK İSTEMİŞTİ
64 Brisa işçisi, patron tarafından kriz gerekçesiyle işten atılmış, ancak işçiler Lastik-İş yönetimine muhalif oldukları için işten atıldıklarını söylemişlerdi. Bu gelişmelerin ardından şube seçim süreci başlamıştı. Bunun üzerine Brisa’dan atılan işçiler, toplu olarak Lastik-İş Kocaeli Şubesi’ne giderek yasal haklarını kullanarak delege adayı olmak istemişlerdi. Lastik-İş yöneticileri ise “Tüzükte yok” gerekçesini ileri sürerek, adaylıkları kabul etmemişti. Hatta tartışmalar sırasında sendika yöneticileri, işçilerin üzerine yürümüşlerdi. Bu gelişmeler üzerine İş Mahkemesi’ne başvuran işçiler sendikaya hakimle gidince, yöneticiler geri adım atmış ve adaylıkları kabul etmek zorunda kalmışlardı.
Bu gelişme üzerine bu kez de Pirelli’den atılan işçiler delege adayı olmak istemiş, yöneticiler yine aynı gerekçeyle reddetmişti. Pirelli işçileri de Brisa işçileri gibi iş mahkemesine başvurarak hakimle gelmişlerdi. Lastik-İş yöneticileri ise mesai saati olmasına rağmen sendikanın kapısını kilitleyerek, Pirelli işçilerinin adaylığını engellediler. Pirelli işçileri, yaşananları tutanak altına alıp mahkemeye başvururken, fabrikada yapılan seçimlerde ise 400 işçi oy kullanmayarak sendika yönetimini protesto etmişti.
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa