28 Mart 2009 00:00

Paketlerin bedeli 36 milyar lira

HÜKÜMETİN krizi önlemek adına açıkladığı 5. paket, inşaat, konut, bilişim mobilya ve bazı sanayi makinelerinde vergi indirimlerini öngörüyor.

Paylaş

HÜKÜMETİN krizi önlemek adına açıkladığı 5. paket, inşaat, konut, bilişim mobilya ve bazı sanayi makinelerinde vergi indirimlerini öngörüyor.
Bu vergi indirimleri toplam olarak 900 milyon TL’lik bir vergi kaybına neden olacak. İktisatçılar bu 900 milyon TL’lik paketin krizi önlemek ve çözmek için etkili olamayacağını dile getiriyorlar.
Konut sektöründeki satışlarda alınan KDV’deki yüzde 10’luk indirimin ve işyeri ve diğer gayri menkullerin alım satımlarından alıcı ve satıcının her birinden binde 15 oranında alınan tapu harcının da binde 5’e indirilmesindeki vergi kaybının 500 milyon lira olacağı öngörülüyor.
Diğer sektörlerdeki vergi indirimlerinin ise 400 milyon liralık bir maliyeti olacağı belirtiliyor.
Krizin etkisi ardından açıklanan diğer paketlerin toplam maliyeti 36 milyar TL’ye denk gelirken, birinci paketin ortalama maliyeti 11.4 milyar, ikinci paketin maliyeti 15.8 milyar, üçüncü paketin ortalama maliyeti 5.6 milyar, dördüncü paketin bütçeye maliyeti de 2.7 milyar lira olarak belirlenmişti. (ANKARA)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maden ocağında göçük: İki işçi can verdi

SONRAKİ HABER

HALKIN SESİNE KULAK VERİN

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...