28 Mart 2009 04:00

Cizreliler sorumluların cezalandırılmasını istiyor

ŞIrnak’ın Cizre İlçesi’nde “derin devlet”in yaptığı katliam, baskı ve işkencelerin tanıkları, yaşadıkları günleri unutamıyor.

Paylaş

ŞIrnak’ın Cizre İlçesi’nde “derin devlet”in yaptığı katliam, baskı ve işkencelerin tanıkları, yaşadıkları günleri unutamıyor. İşkencelerde coplu tecavüzden öldürmeye kadar birçok insanlık dışı uygulamalara maruz kalırken, anneleri, çocukları, kardeşleri gözlerinin önünde öldürenler ise buna sebebiyet verenlerin en ağır şekilde yargılanmasını istiyor.
EVLERE HAVAN ATILDI
1991 yılında yaşadıklarını aileler DİHA’ya konuştu. Sağ kurtulanlardan Ramazan Çakırga, o günü anlattı. Çakırga, hava topunun atıldığı günü hatırlamıyor, sadece kasım ayı olduğunu belirtiyor. Fatih İlköğretim Okulu’nun olduğu yerde o gün büyük bir patlama oldu. Patlamanın ardından olay yerine panzer geldi. Panzerin geçişi sırasında mayın patladı. “Büyük bir patlama sesi geldi. Mayın nedir bilmiyoruz. O sırada evin içinde oturmuştuk” diyen Çakırga, o günlerde silah seslerinin hiç eksik olmadığını ve buna alıştıklarını belirtiyor. Patlama sırasında evde bulunan 2 çocuğun da aralarında bulunduğu Çakırga’nın annesi, babası Hacı, kardeşi İsmail, kardeşinin eşi Sinem ve çocukları Hilal ile kendi çocukları Fatma ile Nadir yaşamını yitirdi. Silah seslerinden dolayı kendi araçları mahalleye gelemezken, hastaneye kaldırılan Annesi Leyla Çakırga ile kardeşi İsmail Çakırga yolda yaşamını yitirdi.
Evleri tamamen yıkıldığı için Cudi Mahallesi’nde başka kiralık bir eve yerleştiler. Korucubaşı ve Tetikçi Kamil Atak’ın belediye başkanı seçilmesinden sonra 1994 yılında Atak’ın Cudi Mahallesi’ndeki evine PKK’lilerce baskın düzenlendi. Atak, bu baskının faturasını ise sivillerden çıkarmaya çalıştı. “Yüzbaşı Cemal”in de göreve geldiği dönemdi. Bu dönemde baskılara dayanamayan Çakırga ailesi, Katran bölgesine gidip yerleşti. Ramazan Çakırga, “O dönemde biz evimizden çıktık. O zaman Cizre’nin hepsi dağılmıştı. Cemal Binbaşı bura onun denetimi altındaydı. Merkez komutanıydı. Levent Ersöz vardı alay komutanıydı. Aha bu isimler bize baskı yaptılar sadece bize değil bütün bir şehre baskı yapıyorlardı. Herkes evlerini terk etti”diye konuştu. “O gittikten sonra yine evimize geldik” diyen Ramazan Çakırga, evlerine atılan havan topu nedeniyle PKK üzerine ifade vermeleri için en az 17 kez İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi’ne gitti. Çakırga Davadan vazgeçmeleri konusunda sürekli baskı gördüklerini ifade etti.
PANZERLE EZİLDİ
Albay Temizöz’ün yanı sara o dönem baskıları yoğunlaştıran Korucubaşı Kamil Atak da yüzlerce faili meçhul cinayete imza attı. Bu cinayetlerden biri de Abdulrezak Binzet idi. 1997 yılında panzerle ezilerek öldürülen Binzet’e ilişkin eşi Fatma Ağgün, eşinin daha önce sürekli gözaltına alınıp işkence gördüğünü söyledi. Eşinin gördüğü işkenceler sonucu en az 9 kez kafatasının çeşitli yerlerinden kırıldığını söyleyen Ağgün, “Ayaklarını çivi ile betona da çakmışlardı. Ayaklarında hep iz vardı. Vücudu tamamen soyuldu” diye konuştu. Eşinin öldürüldüğü ayı ve gününü hatırlamayan Ağgün, davacı olacaklarını ve sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. İkinci eşi ise Sayra Binzet ise, bu işkencelerden “Yüzbaşı Cemal’in ve Kamil Atak’ın sorumlu olduğunu belirtti. O dönem 14 yaşında olan Hüseyin Pişkin’di.1993-1996 yılları arasında sürekli gözaltına alınıp bırakılan Hüseyin Pişkin, sürekli nedensiz yere gözaltına alındığını belirtiyor. Yıllardır tedavi gören Pişkin, “O günden beridir de tedavi görmekteyim. Ama halen değişen bir şey yok. Antep Diyarbakır İstanbul’a gittim hastalığım için” dedi. Gözaltı olayının ardından bir keresinde cami çıkışında bir keresin de ise askerde izin için geldiği zaman gözaltına alındığını belirten Pişkin, “Ekonomik durumum iyi olmadığı için şu ana tedavimi de sağlıklı yapamıyorum. Ve bu olaylarını ardından sayısızca kez yine işkenceden geçtim” diye belirtti. Cihangir Anekin de o gün gözaltına alınanlardandı. Hala bir çok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığı bulunan Anekin, 1994 yılında gözaltına alındı. İşkenceye maruz kalan Anekin, sorumluların yargılanmasını istiyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Şemdinli davasının Ergenekon’la birleştirilmesi talebi reddedildi

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa