28 Mart 2009 00:00

‘Bu ülkede engelliler de yaşıyor’

Ayşe Köroğlu, Türkiye’de engellilerin yaşadıklarının unutulmamasını istedi.

Paylaş

Ayşe Köroğlu Trabzon doğumlu. 1981 yılında İstanbul’ a göç ettikten sonra okula ikinci sınıftan devam etmiş. Babasının inşaat işçisi oyduğunu söyleyen Köroğlu, ekonomik nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kalmış. “İmkanımız olsaydı da okumazdım herhalde. Arkadaşlarım çalışıyordu bende çalışmayı çok istedim” diyen Köroğlu, ilk işine daha çocuk yaşta başlamış.
Seyrantepe Mahallesi’nde bir çivi fabrikasında çalışmaya başlayan Köroğlu, daha sonra da tekstilde çalışmış. Köroğlu, uzun yıllar bu sektörde çalışmış, ta ki hastalanıp da yürüyemez oluncaya kadar. Yerel seçimlerden beklentilerini anlatan Köroğlu, adayların engellileri kullanmaktan geri kalmadığını söylüyor. İnsanların bu ülkede ‘engellilerin’ yaşadığını unutmaması gerektiğini belirten Köroğlu, kimseye bağımlı olarak yaşamak istemiyor.
TEDAVİYE
GEÇ BAŞLAMIŞ
Parapis spastik hastalığına yakalanan Ayşe Köroğlu, çocukluk yıllarında başlayan hastalığının tedavisine yanlış tanı nedeniyle erken başlayamamış. 24 yaşındaki erkek kardeşi ile ablası da aynı hastalığı taşıyor. Köroğlu’nun yaşadığı sıkıntılar bunlarla da kalmamış, iki ay önce Cendere’de bir plastik fabrikasında çalışan eşi ekonomik kriz bahane edilerek işten çıkarılmış.
Bu olaydan sonra tamamen çaresiz kaldıklarını söyleyen Köroğlu, artık tedavi olmak için hastaneye gitmiyor. “Bir yerden sonra insanın umutları tükeniyor. Bir de bunların hepsi bir masraf. Ben hastaneye giderken taksiye binmek zorundayım ya da sürekli birilerinin yardımına ihtiyacım var. Nazımın geçtiği insanlara yalvar yakar yardım istiyorum. Köroğlu, yaşadıklarına isyan ediyor.
ADAYLAR ENGELLİLERİ DE KULLANIYOR
Kendisini en çok seçim zamanında vaatlerde bulunanların üzdüğünü belirten Ayşe Köroğlu, beş yıl önce yapılan 28 Mart seçimlerinde Mustafa Sarıgül’ün yanına gittiğini anlattı. Sarıgül’le görüşmek için kapısında iki hafta beklediğini ifade eden Köroğlu, “Tanıdığım herkes git o sana yardım eder dediler, aslında istediğim şey Sarıgül için imkansız bir şey değildi. Akülü bir sandalye istedim. Ve bana ‘mayıs ayında vereceğim’ dedi. Aradan beş yıl geçti. Bir türlü sandalyem gelmedi” dedi. Seçimlerde adayların engellileri kullandığını vurgulayan Köroğlu, görme özürlü AKP’li milletvekili Lokman Ayva ile de tanıştığını ifade etti. Akülü sandalye talebini Ayva’ya da ileten Köroğlu’nun aldığı cevap ise; ‘Sen şimdi ayaklarının üzerine basabiliyorsun. Oturursan böbreklerinden rahatsız olursun’ olmuş. Şimdilerde Sağlıklı yaşam rehabilitasyon merkezine giden Köroğlu, asıl doğum gününün merkeze başladığı gün olduğunu söyledi. Yerel seçimlerden beklentilerini de anlatan Köroğlu, “Öncelikle engellilerde bu ülkede yaşıyor. Onların hayatlarının kolaylaştıracak sokak düzenlemeler yapılması gerekiyor. Engellilerin günlük hayat katılımını sağlayacak olanaklar sağlanmalı” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Şenay Kumuz
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçiler meclis adayı

SONRAKİ HABER

‘İzmir’ olarak yola devam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...