29 Mart 2009 00:00

Sessizliğin sonu ne olacak?

Seçimlerden kim galip çıkacak? Krizin işçi ve emekçilerin hayatını zindana çevirdiği bugünlerde sendikalar da seçim sonuçlarını bekliyor.

Paylaş

Türkiye özellikle son bir aydır seçimle yatıp kalksa da ülkenin gerçek gündemi hiç kuşkusuz kriz. Seçim nedeniyle sanayi bölgelerinde yaşanan işten atmalar, ücretsiz izinler, ücretlerin verilmemesi gibi uygulamalar gündeme taşınmasa da işçi ve emekçileri derinden etkilemeye devam ediyor. Ekonomik krizin etkilerini göstermeye başladığı aylarda “Krizin bedelini ödemeyeceğiz” sloganı ile sokaklara çıkan sendikalar, bugünlerde oldukça sessiz. 15 Şubat’ta İstanbul Kadıköy’de yapılan mitingin ardından sokaklarda taleplerini haykırmaktan vazgeçen sendikalar da, tutumlarını seçim sonuçlarına endekslemiş gibi. AKP oy oranını korur mu? CHP bir çıkış yapar mı? gibi sorularla meşgul oluyorlar.
Krizin bedelini ödememek için bir program hazırlayarak çıkış yapan sendikalardan Birleşik Metal-İş’in Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, bu sessizliği şöyle yorumluyor; “Ortaya çıkan gelişmeleri kabullenir bir durum var. Bu rahatsız edici. Gelecekte daha kötü şeylerin ortaya çıkmasına neden olacak bir tutum.”
SENDİKALAR ÇÖZÜM BULMALI
Bugün krizin etkilerini kabul etmenin gelecekte durumun daha da kötüleşmesini kabul etmek anlamına geldiğini söyleyen Serdaroğlu, bu havanın sendikalı işyerlerinde hakim olduğunu aktardı. Serdaroğlu, “Bu sendikaların hareket alanını daraltıyor. Bir korku, panik havası yaydılar. Bu da işçilerin sendikal mücadele içine çekilmesini zorlaştırıyor. Sendikaların buna da bir formül bulması gerekiyor. Sendika olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Kriz korkusu kullanılarak sıfır sözleşmeler dayatılıyor. İşçiler yarı ücretle çalıştırılmaya zorlanıyor. Bu şartlarda sendikaların durumu iyi değil” diye konuştu.
DAHA GÜÇLÜ BİR DURUŞ
Krize karşı bazı sendika genel merkezleriyle birlikte yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Serdaroğlu, “Şu an programın sonuçlarını alabilmiş değiliz. Ortaklaştıralım istedik, sendikalarla görüştük ama geri dönüş olmadı. Herkes biraz kendi sorunlarına döndü. Konfederasyonları biraz hareketlendirebildik, mitingler oldu. Konfederasyonlar devreye girer gibi olunca bağlı sendikalarda bir durağanlık oluştu” dedi.
Serdaroğlu, önümüzdeki dönemde daha geniş katılımlı mitinglerin yapılması, özellikle 1 Mayıs’ın güçlü bir şekilde örgütlenmesi gerektiğini söyledi. “İnsanların moralinin yerine geleceği 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştirmeliyiz” diyen Serdaroğlu, böylelikle krizin bedelini ödememek için daha kararlı bir duruşun ortaya çıkabileceğini ifade etti.
(İstanbul/EVRENSEL)

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 15’i GEÇER
İşsizlik ve yoksullukla ilgili verilerin yükseldiğini hatırlatan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, işten çıkarmaların asıl olarak aralık ve ocak aylarında yoğunlaştığına dikkat çekerek, işsizlik oranının yüzde 15’i geçebileceğini söyledi.
Bir çok işyerinde üretimin durma noktasına geldiğini, işverenlerin kredi ve çalışma ödeneği ile süreci bu kadar atlatabildiklerini belirten Öztaşkın, “Bugünden sonra yoğun bir şekilde işyeri kapanmaları da gündeme gelecek. Sendikalar bir kez daha birlikte hareket etmeliler. Krizin yıkıcı etkilerini hafifletmek ve ortadan kaldırmak açısından ortak hareket etmek gerekiyor.
1 Mayıs bu anlamda geç bir tarih bile sayılabilir” dedi. Birlikte hareket çağrısını yineleyen Öztaşkın, şu bilgileri verdi: “Biz bir grup sendikacı olarak bir araya gelmeye devam ediyoruz. Rapor hazırlığı yapıyoruz; krizin etkileri ve yapılması gerekenler konusunda. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Ardından başta İstanbul’da olmak üzere bazı ortak eylem ve etkinlikler yapacağız.”
Gökhan Durmuş
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Çıkışını imzala öyle git’

SONRAKİ HABER

YEREL SEÇİM GÜNÜ

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa