29 Mart 2009 00:00

Kriz beni de vurdu geçti be abla!

Melahat Şenli 42 yaşında, üç çocuk sahibi bir kadın. Alibeyköy’de oturan Şenli, apartmanlarda merdiven silerek ailesinin geçim sıkıntısını hafifletmeye çalışıyor.

Paylaş

Melahat Şenli 42 yaşında, üç çocuk sahibi bir kadın. Alibeyköy’de oturan Şenli, apartmanlarda merdiven silerek ailesinin geçim sıkıntısını hafifletmeye çalışıyor. Ama kriz Şenli’nin işlerini de etkilemiş. “Şimdi öyle oldu ki, insanlar ayda 10 TL bile veremiyorlar. Benim de müşterilerimden kriz nedeniyle işten çıkarılanlar oldu. Bundan dolayı ben de birkaç merdivenimi kaybettim. Artık kendimiz sileceğiz diyerek, iş vermekten vazgeçtiler. Anlayacağınız kriz beni de vurdu geçti be abla” diyor.
Melahat Şenli, uzun yıllar önce ailesiyle birlikte Giresun’dan İstanbul’a göç etmiş. Evleninceye kadar, beş yıl boyunca, bir halı fabrikasında çalışmış. Evlendiğinde, yani henüz 24 yaşındayken, çalışmayı bırakmış. Daha sonra çocuk da doğunca hiç çalışmamış.
Melahat Şenli’nin ikisi kız, üç çocuğu var. Kendisi okuyamadığı için kız çocuklarının okumasını özellikle istiyor. “Ama her şey para, çocukları okula kayıt ettirme zamanı gelince, müdür bizden de kayıt parası istedi. Okul devletin değil mi, e biz de bu ülkenin vatandaşı isek neden bu parayı verelim dedik, tartıştık. Şikâyet edeceğiz dedik, falan neyse tatlıya bağladık. Orta bir yerde durup yine taksitle bize bu parayı ödettiler. Etüt parasına, servis parasına yetişmek mümkün değil” diye anlatıyor.
ÜCRETSİZ KREŞ OLMALI
Eşinin işsiz kaldığı bir dönem yeniden çalışmaya başlamış: “Küçük kızım bir gece sabaha kadar süt için ağladı, alamadım. Komşulardan 1 TL bile bulamadım. Eşim yeni işsiz kalmış, morali bozuk. O vakit öyle bir hırs yaptım ki! Ne yapabilirim dedim? Çocukları bırakacak bir yer yok. Gerçi iş bulmak zor vasıfsız olunca. Hele ki, şimdi tekrar halı fabrikasına girmek de zor. Onlar da sürekli işten atıyorlar… Apartmanlara gittim. Merdivenleri silmek için gezdim durdum. Zaman zaman çocuklar da yanımda geliyor. Özellikle oğlan bana yardımcı oluyor. Keşke bir iki saatlik olsa da çocukları bırakabilecek bir kreş olsa.”
Alibeyköylü kadınların Eyüp Belediyesi’nden ücretsiz kreş taleplerini sonuna kadar desteklediğini söylüyor Melahat Şenli.
Sadece kendisinin değil, çevresindeki birçok insanın parasızlıkla boğuştuğunu söyleyen Şenli, bir süre önce eşini kaybeden ablasından bahsediyor: “Eşini kaybetti, çocuklarıyla kaldı ortada. Eşinden ona kalan maaş 300 TL. Henüz çocuklar da iş bulamadılar. Kaymakamlığa, muhtarlığa gitti yardım alayım diye, kendi evi var diye vermediler. Dört duvarı yiyecek değil. O da çok kötü koşullarda, bodrum katlarında avize işi buldu, güvencesiz, sağlıksız zaten kendisinin sürekli hastalığı var. Ara sıra ona da yardım etmeye çalışıyorum. Hele ki bizim memleketimizde kadın başına kalmak zor.” İSTANBUL
Aynur Seyrek
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tadımlık şekerleme bahane oldu

SONRAKİ HABER

Yazıcıoğlu ve beraberindekiler öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...