29 Mart 2009 04:00

demokrasi için cilâ günü

Sonunda beklenen o gün geldi. Bugünün hepimizin beklediği gün olduğunu dün akşam hava kararmadan önce oluşan alacakaranlıktan anladım.

Paylaş

Sonunda beklenen o gün geldi. Bugünün hepimizin beklediği gün olduğunu dün akşam hava kararmadan önce oluşan alacakaranlıktan anladım. Çünkü bu alaca karanlık öncekilerine göre biraz daha uzun sürdü tahminimce. Uzayan günler, ekinoks durumu, dünyanın dönmesi, doğu-batı gibi bir süre etmen var alacakaranlığın oluşmasında.
Akşamları hava kararmadan önce meydana gelen alacakaranlık, gecenin koyu ve kalın karanlığı için, önden sürülmüş hafif bir cilâ izlenimi uyandırır bende. Doğa, gecenin karanlığını alacakaranlığın üzerine sürmezse o gece iyi tutmaz. Tutsa bile sağlam bir gece olmaz. Ne olur ne olmaz, sonra gece dökülür, önceki güne çıkan aydınlık benekler açılır o geceden. Yere düşen gece parçacıkları sonraki günün üzerine denk gelirse, sağlıklı bir güne kavuşamayız, ileri aldığımız saatleri sıkıntıya sokar böyle parçalı geceli bir gündüz. Günlük hayatımız alt üst olur. Televizyonlarımızın antenlerinin (uydu anteni) ayarıyla oynamamıza sebep olabilir. Boyacılar da öyle çalışırlar. Asıl renk için önden ince ve daha açık bir renk sürerler zemine. Mevsimler de boyama mantığıyla gelip geçerler. İlkbahar, sıcak yaz mevsimi için cilâ sayılabilecek hafif bir ısıda geçer. Sonbahar, soğuk kış mevsiminin zeminini hazırlar ve ince bir zar romantikliğinde sürdürür ılık mevsimliğini. Yazdan sonra hemen kış veya kıştan sonra hemen yaz gelse, bu iki ana mevsim de tutmaz. Pazar günlerini çok sevdiğim için, böyle, ne diyeceğimi şaşırırım hep. Ama önemli değil tabii, bugün seçim günü, ben de böyle bir seçim yapıyorum.
Yukarıda yazdığım paragrafın ana fikrine baktığımızda ve parantez içine kurduğum uydu anteninden gelen sinyalleri değerlendirdiğimizde, söz konusu paragrafın, bu içinde bulunduğumuz paragraf için atılmış cilâ paragrafı olduğu kolaylıkla anlaşılır. Anlaşılmazsa da yazının içinde bulunan uydu anteninin ayarıyla oynamayınız. Çünkü bugün her tarafta yerel seçim var. Dananın kuyruğunun kopacağı gündür. Kuyruk kopmasa bile, en azından on beş yirmi dikiş atılacak kadar yara alsa bari. Yine boyacılık ve cilâ işimize dönersek, yerel seçim de, demokrasi açısından, genel seçim için atılmış bir cilâ sayılır. Daha genel seçime çok zaman var ama sağlam bir zemin pek çok tehlikeye rahatlıkla direnebilir. Bakarsın, çok sağlam bir zemin olursa, hiç ana boyaya gerek bile kalmayabilir.
ÖNCEKİ HABER

2 yemek ve 1 tatlı tarifi

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa