30 Mart 2009 00:00

Sosyoloji Öğrencileri Kongresi sona erdi

TÜRKİYE’nin birçok üniversitesinden öğrencilerin Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’nin 15’incisi, Ege Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Paylaş

TÜRKİYE’nin birçok üniversitesinden öğrencilerin Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’nin 15’incisi, Ege Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bir araya gelen üniversite öğrencileri, Kürt sorunundan toplumsal cinsiyete, göçten Kemalizm’e kadar birçok konuyu tartıştı, sorunlara çözüm önerileri sundu.
Geçtiğimiz yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mimar Sinan Güzel Sanatlar ve İstanbul Üniversitelerinin ortaklığında yapılan kongreye, bu yıl Türkiye’nin birçok ilinden, çoğunluğunu sosyoloji öğrencilerinin oluşturduğu 1200’e yakın kişi katıldı. Türkiye’nin 26 üniversitesinden katılımcıların olduğu kongrede en yoğun katılımı 120 kişiyle Ankara Üniversitesi gösterdi. İzmir’e gelen öğrenciler, çadır alanlarında konaklarken, bir kısmı da öğrenci evleri ve misafirhanelere yerleştiler.
25-27 Mart tarihleri arasında yapılan kongre boyunca 46 oturumda 162 sunum gerçekleştirildi. Kongrenin bir üst başlığının olmaması nedeniyle sosyolojinin dallarından sosyoloji eğitimine, dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu politik durumun yansımalarından sanata, kadın sorunundan ulusal soruna kadar birçok konuda tartışmalar yürütüldü.
SUNUMLAR İLGİ GÖRDÜ
İlk gün ‘iktidar’, ‘küreselleşme’, ‘toplumsal cinsiyet’, ‘ekonomi’, ‘göç’ başlıklı oturumlardan en ilgi gören ‘ekonomi’ oturumuydu. Bu oturumda Adnan Menderes Üniversitesi’nden Merve Numanı’nın ‘Devresel Bir Kriz Mi? Kapitalizmin Sonu Mu?’ başlıklı sunumu, katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. İlk günün sonunda yapılan interaktif oturumda kongreye yeni katılan öğrenciler izlenimlerini paylaştılar.
KÜRT SORUNU TARTIŞILDI
Kongrenin ikinci günü tartışmalar daha hararetli geçti. ‘din, dönüşüm’, ‘Kürt sorunu’, ‘Kemalizm’, ‘kadın çalışmaları’, ‘kültürel çalışmalar’, ‘çevre’, ‘çocuk’ başlıklı oturumlarda ilgi odağı her yıl olduğu gibi Kürt sorunuydu. Kürt sorununun sosyolojik boyutu, Kürt tarihi ve mitolojisi sunumlarda konu edildi. Öğrenciler, tartışma bölümünde yönelttikleri sorularla daha detaylı bilgilere ulaştılar. Aynı zamanda Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştiren Bilgi Üniversitesi’nden gelen öğrenciler, okullarında açılan ‘Seçmeli Kürtçe Dersi’ üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirdiler. Dersi alan öğrencilerin duygu ve düşüncelerini, dersin açılış aşamasını ve sorunlarını yansıtan atölye, deneyim aktarımı şeklinde geçti.
Gün içinde ‘Yerelde Siyaset Atölyesi’, ‘SOMDER (Sosyoloji Öğrencileri Mezunları Derneği)’ ‘Kongre Deneyimi Aktarımı’ adlı 3 atölye daha gerçekleşti. Gün yine sunum içeriği ve öğrenci sorunlarının dile getirildiği interaktif oturumla sona erdi.
GELECEK YIL VAN’DA
Son günkü sunumlar ideoloji, tarih ve gençlik çalışmaları üzerineydi. En son gerçekleştirilen kapanış oturumunda da öğrenciler, kongrenin değerlendirmesini yapıp diğer kongre için önerilerini sundular. Oturumun sonunda, gelecek yıl kongrenin sorumluluğunu alacak okulun belirlenmesi için yapılan oylamada, 16. Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’ne ev sahipliği yapacak olan üniversite Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak belirlendi. Yapılan değerlendirmelerde, sorunların çözümlerine ilişkin kimi sıkıntıların yaşandığı konusunda birleşen öğrenciler, tartışmaların zenginliği açısından kongreyi olumlu buldular. Değerlendirmelerde, kongrenin tamamen öğrencilerin inisiyatifiyle gerçekleştirilmesi önemine de dikkat çekildi. (İzmir/EVRENSEL)
Didem Yılmaz
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ergenekon’da provokatör de var!

SONRAKİ HABER

Dosya açılmayı bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa