Taşımalı ültrason

Büyük yatırım diye lanse edilen, dönemin siyasetçilerinin propaganda malzemesi haline gelen İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde, aylardan beri ültrason çekilemiyor.


Büyük yatırım diye lanse edilen, dönemin siyasetçilerinin propaganda malzemesi haline gelen İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde, aylardan beri ültrason çekilemiyor. Hastalar ültrason çekimi için Kocaeli Devlet Hastanesi’ne gönderiliyor.
Alikahya’daki İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 2 yıl önce çok büyük iddialarla kurulmuştu. Aradan yıllar geçti ama hastaneyle ilgili şikayetler bitmek bilmedi. Ültrason cihazını kullanacak radyoloji uzmanı olmaması, doktor, sağlık personeli eksikliği, kan bankasının olmaması gibi sorunlar yüzünden beş insan bu hastanede hayatını kaybetti. Birçok hasta hastaneden tedavi olamadan ayrıldı, minibüslerin arkalarında ültrason çektirmek için devlet hastanelerine gönderildi.
AKP’Lİ VEKİL BİLE TEPKİ GÖSTERDİ
Hastane kuruluş döneminde siyasetçilere propaganda malzemesi olmuş, iktidar partisi tarafından büyük yatırım diye lanse edilmişti. İktidar yanlıları, 29 Mart seçimleri için de bu hastaneyi hatırlatıp oy talep ettiler. Ancak il genel meclisinin 2008 yılı son toplantısında söz alan AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül bile, “Bu hastanemize insanlar ültrasonla kontrol yaptırmak için gidiyor. Ültrason cihazını kullanacak bir personel olmaması ne kadar absürt” demişti.
300 PERSONEL ÇALIŞIYOR
Hastanenin açılmasıyla birlikte Kocaeli’nde bulunan diğer devlet hastanelerinin kadın ve çocuk servisleri kapatıldı. Buralarda görev yapan uzman çocuk doktorları, kadın doğum uzmanları, ebe ve sağlık personeli de Alikahya’daki hastanede görev yapmaya başladı. Şu anda İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 35 uzman doktor, 300’e yakın sağlık personeli görev yapıyor.
DOKTORLAR YEMEĞE ZAMANI YOK
Kocaeli Tabip Odası Başkanı Esra Yüksek de hastanedeki olumsuzluklarla ilgili bir açıklama yaparak, “Şu anda bu hastanemizde bir hekime düşen hasta sayısı çok fazla. Özellikle acil servis çok yoğun. Hemşire sıkıntısı var. Kan bankası yok. Ayrıca yoğun bakım doktoru olmadan yoğun bakım servisi hastalara hizmet vermeye başlamıştı. Hiç yoğun bakım doktoru olmadan servis çalıştırılır mı?” dedi.
Sorunların çözülmesi için önerileri olduğunu da söyleyen Esra Yüksek, “Burada bir de çevre hastanelerden hasta akışını düzene sokmak gerekir. Sağlık çalışanları için iş yoğunluğunun azalması daha nitelikli hizmet verilmesini sağlar. Mutlaka bir kan bankası kurulmalı. Sağlık personeli takviyesi yapılmalı. Acil serviste görev yapan doktorlar, aynı zamanda servislerde de görev yapıyor. Bazı doktorlar, yoğunluk nedeniyle gün içinde yemek bile yiyemiyor” şeklinde konuştu.
DOKTOR SAYISI AZ
Hastane Başhekimi Uzman Doktor Atilla Esmen ise sıkıntılarla ilgili kısa bir açıklama yaparak, “2007 yılından beri hastanemizde 20 bin hasta yatmıştır. Ölen hasta sayımız ise 5’tir. Şu anda radyoloji uzmanımızın olmaması nedeniyle bir sıkıntı var. Şu anda ültrason için hastalarımızı Kocaeli Devlet Hastanesi’ne yönlendiriyoruz. Yetkililer, en geç iki ay içinde bir görevlendirme yapılacağını söylüyor. Onun dışında doktor sayısının az olması, zaten Türkiye’nin genel bir sıkıntısı” diye konuştu.
CİHAZ VAR UZMAN YOK
İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık ise hastanede söylenildiği kadar büyük sıkıntılar olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bir kere bugün halen bazı köşe yazılarında bile rastlıyoruz, eksik ve yanlış bilgilendirmeler yapılıyor. Bu hastanede ‘ültrason cihazı yok’ diyorlar. Burada ültrason cihazı var, ancak radyoloji uzmanı olmadığı için bu hizmet verilemiyor. Haziran ayında yeni tayinlerle burada bir uzman görevlendirilecek ve sorun çözülecek. Şu anda ültrason için hizmet alımı yapıyoruz. Hastalarımız bu hizmeti Kocaeli Devlet Hastanesi’nde alıyor.” (KOCAELİ)

ÇOK AKILLI BİR HASTANE!

İzmit Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 29 bin 400 metrekare kapalı alanda, 40 bin metrekare açık alan üzerine kurulu. İçeride 7 ameliyathane, bir kan alma merkezi, bir laboratuvar bulunuyor. 200 yatak kapasiteli hastanenin 32 poliklinik odası var. İki kişilik olan hasta odalarında banyo, tuvalet ve televizyon mevcut. 15 milyon avroya mal olan, yapımında dünyadaki en son teknolojinin kullanıldığı hastane binası, akıllı bina olarak tabir edilen bir sistemle kuruldu. Ayrıca deprem ve diğer doğal afet olaylarına karşı yüksek güvenlik sağlandı.

BEBEK ÖLÜMLERİ İÇİN KOMİSYON

SIK SIK yaşanan bebek ölümlerinin önüne geçemeyen Sağlık Bakanlığı, denetim için komisyon kuruyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ‘Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinin Denetimi’ hakkında genelge yayımladı.
81 il valiliğine gönderilen genelgede, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde meydana gelen hastane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kontrolü üzerinde çalışmak üzere alt komisyon oluşturulduğu belirtildi.
Alt komisyonun çalışmaları neticesinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile özel ve üniversite hastanelerindeki tüm yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin denetlenmesine karar verildi. Denetimler için İl Sağlık Müdürlükleri tarafından ilgili sağlık müdür yardımcısı başkanlığında, yataklı tedavi kurumları şubesinden bir yetkili, il kalite ve performans değerlendirme komitesinden bir yetkili, enfeksiyon kontrol hekimliği sertifikasına sahip bir uzman hekim ile bakanlıkça yapılan eğitim ve sınavlar sonucunda enfeksiyon kontrol hemşireliği sertifikası almaya hak kazanan ve lisans mezunu bir hemşireden bir komisyon oluşturulacak. (BURSA)
www.evrensel.net