30 Mart 2009 00:00

Diyarbekir kalesini korudu

Başbakan’ın “istiyorum” dediği Diyarbakır’da DTP, belediye başkanlık seçimini yeniden aldı.

Paylaş

Başbakan’ın “istiyorum” dediği Diyarbakır’da DTP, belediye başkanlık seçimini yeniden aldı. Hükümet partisi AKP, Diyarbakır’da aldığı sonuçla adeta hezimete uğradı. Büyük bir oy oranı ile belediye başkanlığını kazanan DTP, kentin beş yılını yeniden Osman Baydemir başkanlığında yönetecek. AKP ise oy oranını düşürdü. DTP’nin elinde olan Batman’da halk yine DTP dedi. Batman’ın yeni Belediye Başkanı Necdet Atalay oldu. Hakkari Belediyesi de yine DTP’de kaldı. DTP, Hakkari’de farklı bir oy oranı ile belediye başkanlığını yeniden kazandı.
DİYARBAKIR’DA KUTLAMA
Seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte binlerce kişi DTP Diyarbakır İl Örgütü önünde toplandı. DTP eş başkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna, Osman Baydemir, belediye başkanları ve DTP yöneticileri de DTP Diyarbakır İl Örgütü’nde seçim sonuçlarını takip ettiler. Seçim kutlaması yapan Diyarbakırlılar, “Amed kaledir kale yıkılmaz”, “DTP halktır halk burada” sloganlarını attılar. PKK ve Öcalan lehine de sloganlar atıldı. Binlerce kişi halaylar çekerek seçim sonuçlarını kutladı. Daha önce AKP’nin elinde olan belediyelerde de, açıklanan sonuçlara göre DTP seçimi önde götürdü. AKP’nin elinde bulunan Kulp, Hani, Eğil ve Çınar da DTP’ye geçti. Bir dönem DEP, HADEP ve DEHAP’ın ilçeye girmesine dahi izin verilmediği Kulp ilçesinde, DTP Belediye Başkan Adayı Mehmet Nesin Şimşek seçimi kazandı. Dicle ilçesi belediye başkanlığını DTP Adayı Yüksel Baran kazandı.
Daha önce AKP’nin elinde olan Çınar, Kulp, Hani ve Eğil, yine Hani’nin Özerkli ve Kuyular beldesini DTP kazanarak, kalelerine kale ekledi. DTP, elindeki Kocaköy, Silvan, Lice, Ergani ve Dicle’de durumunu koruyarak bir kez daha kazandı.
AKP ADAYI İTİRAZ ETTİ
Diyarbakır’da AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kutbettin Arzu, 144 sandığa itiraz etti. Diyarbakır adliye binasındaki 2 No’lu Bağlar İl Seçim Kurulu’na gelen Büyükşehir Belediye Başkanı ve DTP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir ile AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kutbettin Arzu, seçim sonucunu bir süre birlikte takip ettiler. Kutbettin Arzu, seçimin başından bu yana “barış için bir yarış” dilediklerini ifade ederek, ufak tefek birtakım sıkıntılar olduğunu, ancak bunları da çok önemli görmediklerini belirtti. “Ufak tefek sıkıntılar” ile neyi kastettiğinin sorulması üzerine Arzu, “Ufak tefek sandık başında ya da seçim çalışmalarında sataşmalar; ama önemli, büyük bir şey olmadı” diye konuştu. Ancak Arzu, başka bir soru üzerine, şu ana kadar 144 sandıkta itirazları olduğunu bildirdi. İtiraz gerekçelerine yönelik soruyu Arzu, “Bizim müşahitlerin verdiği bilgilere göre bazı yerlerde açıktan oy kullandırma oldu, bazı yerlerde baskı oldu gibi...” şeklinde yanıtladı.
BATMAN VE HAKKARİ YİNE DTP’NİN
Batman’da on binlerce kişi, DTP seçim bürosu önünde bir araya gelerek kutlamalara başladı.
380 sandıkta DTP 56 bin 663 oy alırken, AKP 34 bin 325 oy aldı. DTP’nin merkezi seçim bürosu önüne on binlerce kişi akın etti. Seçim merkezi önünde açılan dev ekranda, Batman ve bölgenin seçim sonuçları canlı olarak verildi.
Trafiğe kapanan Diyarbakır Caddesi’nde insan seli oluştu. Büyük bir coşkunun yaşandığı Batman’da, havai fişekler patlatıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ya sev ya terk et” açıklamasını yaptığı Hakkari’de, DTP seçimi büyük bir farkla kazandı. DTP’nin adayı Fadıl Bedirhanoğlu, yüzde 78.97 oranında oy aldı. AKP’nin adayı da oyların yüzde 15.93’ünü alabildi. (HABER MERKEZİ)

BAYDEMİR SONUÇLARDAN MEMNUN

Büyükşehir Belediye Başkanı ve DTP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Baydemir ise burada yaptığı açıklamada, sandık sonuçlarının kendileri için son derece memnuniyet verici olduğunu, bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi.
İtirazları bulunup bulunmadığına ilişkin soru üzerine Baydemir, “Sanırım birkaç sandıkta olmuş. Önceki seçimlerle mukayese ettiğimizde, şu anda Diyarbakır’da bugüne kadar geçirdiğimiz en serinkanlı ve en metanetli günü yaşıyoruz. Umuyor ve diliyorum ki böyle devam eder” dedi.
DTP Eş Başkanı Emine Ayna ve DTP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir oylarını kullandılar. Emine Ayna ve Osman Baydemir aynı okulda oy kullandı. Baydemir ve Ayna birlikte Diclekent Ş.Ö. Ayşe Numan Konakçı İlköğretim Okulu’na geldiler. Baydemir, okul çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tunceli’de DTP kazandı

SONRAKİ HABER

Yaşlı ve engelliler oy kullanmakta zorlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa