30 Mart 2009 00:00

MEDYATİK

Eşekler, semerler, 40 fırın ekmekler, magandalar ve adam olamayanlar… Geride bıraktığımız seçim döneminin popüler sözleri hâlâ hatırımızda.

Paylaş

Eşekler, semerler, 40 fırın ekmekler, magandalar ve adam olamayanlar… Geride bıraktığımız seçim döneminin popüler sözleri hâlâ hatırımızda.
Politikasızlığın, birbirinden farksızlığın nişanesi; ağız dalaşı, kayıkçı kavgası ya da siyaset güreşi:
“İki yiğit çıktı meydane, ikisi de birbirinden pervane!”
Bu pervanelerin, şu ‘küfürsüz’ laflarından bir “Top 10”, tam da seçimin ertesi günü iyi gider dedim ben de… Hem ibret-i alem için hem gelecek kuşaklar nasiplensin diye. Buyurun efendim:

ALTIN SEMER TOP 10
“Sen iktidar olmuşsun, olmuşsun ama adam olamamışsın. 40 fırın ekmek yesen de adam olamazsın.” (CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’a sesleniyor.)

“Aldığım terbiye sana cevap vermeye müsaade etmez. Yoksa sana çok iyi cevap veririm ama siyaseti bıraktıktan sonra. O kullandığın ifadelerin çok daha daniskasını kullanmayı çok iyi bilirim.” (Çevrecinin daniskası ve daniska-sever Erdoğan’dan Baykal’a...)

“Niye yok ya? Şimdi küfür ettireceksiniz bana!” (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir açılış sırasında video bağlantısının olmadığını öğrenince...)

“İnsan karısıyla, arkadaşıyla konuşamaz hale geldi. Şöyle ağız tadıyla küfretme imkanını bile ortadan kaldırdılar.” (Ağız tadıyla küfredememekten mustarip CHP lideri Baykal.)

“Eşek ölür, kalır eseri!” (Başbakan Erdoğan, muhalefeti eleştirmek isterken...)

“Tutturmuş bir şey televizyon, televizyon, hayırdır ya, televizyonda şov mu yapacaksın? Televole’de var bir tane adamın, çık onunla yap. Sayın Baykal, laf salatası yapma!” (Başbakan Erdoğan, Baykal’ın ne yayıp ne yapmaması gerektiğini kestirmeye çalışırken...)

“Ben fakir sultan. Gönüllerin sultanı olmaya çalışıyorum…” (Gönüllerin sultanı Erdoğan, ‘padişah’lık konusuna açıklama getirmeye çalışırken...)
“Benim vali yemek alışkanlığım yok. Kırşehir’in höşmerim tatlısını yemeyi tercih ederim. Valiyi ne yapayım?” (Ağzının tadını bilen Baykal’dan, “Valimi sana yedirmem” diyen Başbakan’a.)

“Baykal, ‘Ben vali yemem, höşmerimi yerim’ dedi. Fazla yeme, şekerin yükselebilir.” (Kendisi de şeker hastası olan Başbakan, rakibinin sağlığını düşünürken...)

“Sen CHP’nin başında olduğun sürece siyasette mizaha evelallah gerek yok. Şaka gibi, mizah gibi, fıkra gibi adamsın.” (“AKP için başarı eşiği yüzde 52 oydur” diyen Baykal’a, Tayyip Erdoğan’ın cevabı.)

* * *
Not: Bu yazı için Radikal’in 28 Mart 2009 tarihli, ”Hamdolsun küfürü teğet geçtiler!” başlıklı haberinden yararlandım. Süleyman Çeliker imzalı haberde, bu saydıklarımızdan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.
MUSTAFA KULELİ
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

EN UZUN GECE CNBC-e 22.00

SONRAKİ HABER

‘Türkiye’nin Sesi kısılıyor!’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...