31 Mart 2009 00:00

Metro fotoğrafları “40 İstasyon” Ankara’da

İnglitere’de metro istasyonlarında Muammer Yanmaz tarafından fotoğrafları çekilen Türkiyelilerin fotoğraflarından oluşan 40 İstasyon sergisi bugün Ankara’da açılıyor.

Paylaş

İnglitere’de metro istasyonlarında Muammer Yanmaz tarafından fotoğrafları çekilen Türkiyelilerin fotoğraflarından oluşan 40 İstasyon sergisi bugün Ankara’da açılıyor.
İngiltere’deki Türkiye Kültür ve Turizm Ofisi’yle British Council arasında yapılan ilk ortak çalışma olan “40 İstasyon” fotoğraf sergisi, Londra ve İstanbul’dan sonra Ankara’ya geliyor. Resmi açılışı İngiltere Büyükelçisi NickBaird tarafından yapılacak olan sergi, 10 Nisan’a kadar 80 adet fotoğrafla Ankara Resim Heykel Müzesi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.
Fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz tarafından, Selen Akçalı koordinatörlüğünde, dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirilen “40 İstasyon” projesi, Türkiye’den İngiltere’ye giderek yaşamlarını burada sürdüren Türkiyelilerin, metro istasyonlarında çekilen fotoğraf ve hikâyelerini sanatseverlere sunuyor. British Council Londra Ofisi’nce seçilen İngiliz fotoğraf sanatçısı Annabel Elston, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan 40 İngiliz vatandaşının fotoğraflarını çekti, Böylece, toplam 80 fotoğraftan oluşan “40 İstasyon” sergisi, hem İngiliz hem de Türk kültürünü sergi salonlarına taşıyor.
40 İstasyon fotoğraf projesi, sanatçı Muammer Yanmaz ve proje koordinatörü Selen Akçalı tarafından 2001 yılında ortaya atıldı. Proje ilk olarak Paris’te gerçekleştirildi. Yanmaz, Paris’te yaşayan 40 Türkiyeli aydını metro istasyonlarında fotoğrafladı. 2005 yılında projeye 40 İstasyon New York ile devam edildi. Sergide, New York’ta yaşayan 40 Türk’ün metro istasyonlarında fotoğrafları çekildi. Son durağı Londra olan bu projeye, Türkiye kökenli birçok önemli sanatçı, aydın ve iş adamının yaşadığı Berlin, Moskova ve Tokyo şehirlerinde devam edilecek. “40 İstasyon” sergisi, 31 Mart -10 Nisan 2009 tarihleri arasında Ankara Resim Heykel Müzesi’nde sanatseverleri bekliyor olacak. (ANKARA)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Altın Portakal’lı ‘Pazar’ Nisan’da sinemalarda

SONRAKİ HABER

Hepşen Akar’ı kaybettik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa