31 Mart 2009 00:00

Krizde konut fırsatçıları

BURSA Emlak Komisyoncuları Odası, ekonomik kriz nedeniyle emlak sektöründe konut fırsatçılarının ortaya çıktığını bildirerek...

Paylaş

BURSA Emlak Komisyoncuları Odası, ekonomik kriz nedeniyle emlak sektöründe konut fırsatçılarının ortaya çıktığını bildirerek, “İşsiz kaldığı, işleri kötü gittiği için evini acil satmak isteyenleri takip eden bu kişiler parasına para katmak amacıyla daha fazla mağduriyete yol açtı” dedi.
Oda yetkililerince yapılan açıklamada, emlak sektöründe krizden önce başlayan bir durgunluk olduğunu, son aylarda alımların durma noktasına geldiğini belirtildi. Hükümetin açıkladığı 4. önlem paketiyle birlikte inşaat sektörünün canlandığını ileri süren Oda yetkilileri, 15 Marttan bu yana işlerinin hareketlenmeye başladığını, özellikle konut kredilerinde faizlerin düşmesiyle alım-satımın artacağını kaydetti.
Ekonomik krizden en fazla etkilenen illerin başında Bursa’nın geldiğini belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “On binlerce kişi işsiz kaldı. Bu durum her sektörü olduğu gibi emlak piyasasını da etkiledi. Ülkeyi etkileyen ekonomik kriz nedeniyle emlak sektöründe konut fırsatçıları ortaya çıktı. İşsiz kaldığı, işleri kötü gittiği için evini acil satmak isteyenleri takip eden bu kişiler parasına para katmak amacıyla daha fazla mağduriyete yol açtı. Kriz döneminde evini acil satmak isteyenlerin sayısı çok arttı. Zaten mağdur olmuş bu kişilerin evlerini çok düşük fiyatlarla alanlar, fiyatı daha da düşürmeye çalışanlar oldu. Mağduru daha fazla mağdur ettiler.”
ÖĞRENCİLER SOYULUYOR
Bir çok ev sahibinin öğrencilere farklı yaklaştığından yakınan Oda temsilcileri, “Normalde 400-500 lira kiraya verilmesi gereken daireyi ev sahibi 4 öğrenciye 800 liraya veriyor. Öğrencilerden adam başına kira alınıyor. Dairenin bedeli neyse onu alın” çağrısında bulundu.
Bir dönem konutta aşırı talep nedeniyle fiyatların inanılmaz yükseldiğini vurgulayan yetkililer şunları söyledi: “İnşaatçılar içinde ‘zararına daire satıyorum’ diyen yalan söyler. Kimse zararına daire satmaz. Bir dönem 50 bin liraya mal ettikleri daireleri 150 bin liraya verdiler. Durgunluk nedeniyle fiyatlar 120 bin liraya inince ‘yüzde 20-30 indirim yaptık’ diyorlar. Hayır; emlak fiyatları normal seviyelerine indi. Önceden çok yüksekti şimdi normale döndü. Örneğin Bursa’nın en büyük mahallesi olan Dikkaldırım’da 600-700 liraya kiralanan konutların kirası 400 liraya indi. 110 bin liraya satılan daireler 90 bin liraya düştü.” (BURSA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tekstilciler Kazakistan’a çıkarma yaptı

SONRAKİ HABER

Profesyonel okur ödülü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...