29 Mart 2009 00:00

Benim de sesim var

Çocukların talepleri var!

Paylaş

Haftalardır yerel seçimler sonrası için çok çeşitli vaatler yapıldı. Ama toplumun ve kentlerin ayrılmaz parçası olan çocuklar için çok ama çok az söz söylendi. Değişik yaşlardaki çocukların yerel yönetimler ile ilgili görüşlerini ve isteklerini öğrenme çabası ise hemen hiç sergilenmedi.
Yerel seçimlere katılan ve büyük harcamalar yapan, hatta kameralar karşısında bol bol çocuklarla fotoğraf çektiren nice adayın, çocukların beklentilerini ve isteklerini öğrenmeye çaba göstermemesi çocukların bir kez daha unutulduğunu gösterdi.
Oysa çocukların yerel yönetimler hakkında söyleyecek sözleri elbette vardı. Biz sorunca söylediler. İşte Ankara’da üç (Çankaya, Mamak ve Yenimahalle) ve İstanbul’da beş ilçeden (Bakırköy, Güngören, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Bağcılar) çocukların görüşleri ve istekleri.
Belediye senin hoşuna giden çalışmalar yapıyor mu?
Belediye çocuklar için eğlence ve oyun alanları yapıyor bu benim hoşuma gidiyor. (11 yaş, Çankaya)
Evet yapıyor mesela eskiden borulardan gelen pis kokular artık yapıldığı için pis kokmuyor. (11 yaş, Çankaya)Benim hoşuma giden davranışlar yapmıyor. Sokaklar, kaldırımlar, yollar düzensiz. Belediye hiçbir şey yapmıyor sadece çöpleri alıyor. Tembellik yapıyor. (11 yaş, Çankaya)
Belediye bazen bizlere, yoksullara yardım ediyor ama bu yardımlarda belediyenin hiçbir katkısı yok. Bu yardımları bizim ödediğimiz vergiler ile elde ediyorlar. Belediye seçimlerinde insanlar onlara oy versin diye yalandan yine bizlerin verdiği vergiler ile bizim ödediğimiz para ile bize yardım edermiş gibi görünüyorlar. Aslında bize hiç yardımda bulunmuyorlar. Yapacakları parkları, binaları, okulları da bizim verdiğimiz vergilerle yapıyorlar. (11 yaş, Çankaya)
Hiçbir şey yapmıyor. (11 yaş, Mamak)
Evet bir sürü şey yapıyor: oyuncak dağıtıyor, kömür dağıtıyor, giyecek dağıtıyor, yiyecek dağıtıyor. (9 yaş, Mamak)
Evet çocuklar için bir şeyler yapmıyorlar. (10 yaş, Yenimahalle)
Mesela Özgürlük Meydanı’na yeni kaldırım yaptılar. Benim kardeşim var. Bu yüzden [çocuk arabasını] çok kolay sürüyorum. (11 yaş, Bakırköy)
Yapıyor. Belediye ekmeği ucuza satması iyi oldu. (11 yaş, Küçükçekmece)
Yeni bir şeyler yapmıyorlar. (11 yaş, Bahçelievler)Bu çevrede oynayacak yer var mı?
Var ama çok az. Sadece park var. Yolda oynuyorum. (11, Çankaya)
Pek fazla yok. Evde oynuyorum. Çünkü dışarısı güvenli değil. (11, Çankaya)
Bi okulun bahçesi o da BİRİLERİ tarafından asfaltlandığı için çoğu kez içeri araba giriyor (bu arada öğretmenlerin arabalarını koymaları için öğrencilerin girmediği bi alt bahçemiz var) (11, Çankaya)Yok, her taraf arabalarla evlerle dolu. (10, Çankaya)
Maalesef yok bu yüzden evde bilgisayar oynuyorum ve bir çok arkadaşımla msn’de konuşuyoruz... (11, Çankaya)
Yok sokakta oynuyorum. (11, Mamak)
Evet evimizin karşısındaki park ve okul parkımızda. (10, Yenimahalle)
Okulda evde. Sitede arada oynuyorum. Evde aşağıda oyun alanında okulda bahçede. (10, Yenimahalle)
Sadece binamızın bahçesi. Orada bile oynanmıyor. (11, Bahçelievler)
Yok. Bazı çocuklar sokakta oynuyorlar. Bazıları küçücük bahçede. (11, Güngören)
Hayır pek fazla yer yok. Parka gidebilmek için baya yürüyorum. (11, Bakırköy)Var. Kale Center,Carusel, Konak Pastanesi (9, Güngören)
Her yer bina ile dolu olduğu için ev hariç hiçbir yerde oyun oynayamıyorum. Sokağa çıkamıyorum. Ödevlerimi yapınca sıkıntıdan patlıyorum. (11, Bahçelievler)
Belediye senin için neler yapsın istersin?
Çevreyi güzelleştirip, ağaçlandırsın. Daha çok çocuk alanı yapsın. Yolları düzeltsin, kaldırımları düzeltsin. Kirliliği azaltacak yollar bulsun. (11, Çankaya)
İşten çıkarılanlara tekrar iş versinler. (11, Çankaya)
Biz çocukların sağlığı için biraz daha gayret edilebilir. (11, Çankaya)Belediye en çok yoksullar için bir şeyler yapmasını isterim. Ama yine de İstanbul’da olan metrobüsten yaptırmasını isterim. Okumayan çocuklar için ücretsiz okul yaptırmasını isterim. Birden benim ve arkadaşımın yaptığı icadın gerçekleştirilmesini satışa sunulmasını isterim. Bir de kapalı fazla para ücret almadan buz pateni pisti bir de kapalı havuz yapmalarını isterim. (11, Çankaya)
Çok karlı olduğunda karı başka bir yere götürmesini istiyorum. (11, Çankaya)
Sokaklarda benim şarkılarım dinletilmesini isterdim. (11, Çankaya)
Evden okula giderken ana yoldan geçmek için üst geçit yapmasını istiyorum. (10, Çankaya)
Doğal gazlar biraz ucuzlasın ve insanların ne kadar borçlu olduğunu görmüyormusunuz. O yüzden biraz eşyaları ucuzlatsınlar. (10, Çankaya)Ben bir çocuğum. Her çocuğun isteği oyundur. Bende oyun alanı istiyorum. Çöp sorununun giderilmesi daha çok ağaç dikilmesini istiyorum. Yemyeşil bir alan doya doya koşup oynayacağım yer istiyorum. İşte ben de her çocuk gibi isteklerde bulunuyorum. (11, Çankaya)
Ankaraya deniz gelsin, bütün çocukların oyuncakları olması. (9, Mamak)
İşsizlere iş versin, çevreye ağaçlandırma yapsın ve çevredeki çöp kutularını dağıtsın. (10, Yenimahalle)
Parkları çoğaltma, suları temizleme, sağlıklı yaşam için daha çok spor yapılacak alanlar. Aynı zamanda temiz hava için bacalara filtre takılması. (10, Yenimahalle)
Villaların, oyuncak yerine laptop dağıtsın, okula çim saha yapsın, okula yüzme havuzu yapsın, bana jip alsın, 900000 milyon dolar versin, okula bizim yerlerimize giden robotlar yapsın, sigara içenlere bazı ilaçlar yapsın, her çocuğa bedava dondurma dağıtsın. (10, Yenimahalle)
Dürüstlük ve adaletli olsun isterdim. (9, Yenimahalle)Okulumuzu bir an önce depreme dayanıklı yaptırsın, doğal gaz zamları indirilsin ve işsizlere iş verilsin. (11, Bahçelievler)
Bedava eğitim yerleri ve Küçükçekmece yerlerini bedava lunapark yapılmasını isterdim. Çünkü lunaparka gidemeyen var. (11, Küçükçekmece )
Delikli denize giden şeyleri kapatıp baraja giden bariler yapsın. (9, Bakırköy)
Sigara ürettirmemesini. (10, Bakırköy)
Her sokağa okul yapılmasını, çünkü her çocuk kendi mahallesinde veya sokağında eğitim görmeli. (9, Güngören)
Okula hikaye kitabı alınsın, belediye okulu yapmasını isterim. Okullara her çocuğa top alınsın. Yoksul çocuklara eğitim verilsin. Engelli arkadaşlara eğitim verilmesini isterim. Her okulda herkes tek başına otursun. Yoksul arkadaşlara çanta dağıtılsın. (11, Bahçelievler)
Herkese iş imkanı sunsunlar. Bir de binalar sağlam yapılsın. Nerdeyse bu çürük binalara yüzünden çocuklar ve gençler hayatlarını kaybediyor. Birde yeni yapılan binaların altlarına bagaj [garaj] yapılsın. Çünkü hep kaldırıma park ediyorlar. Bizde bu yüzden yolda yürümek zorunda kalıyoruz. (12, Bahçelievler)
Babalarımızın maaşına zam yapın. Bizde istediğimiz harcamaları yapalım. Lütfen her yere ev yapmayın. (10, Bahçelievler)
Ben kendi haklarımı isterim. Çünkü bir yere gittiğimiz zaman bize sorulmuyor. Çok sinirleniyorum o zaman. (11, Bahçelievler)
Not: Bu yazıdaki alıntılar “Yerel Yönetimlerden Çocukların Talepleri Var!” araştırmasından alınmıştır. Ankara ve İstanbul’da yaşayan ilköğretim 1. Kademe çağındaki 6-12 yaş arası 500 çocukla görüşmeler yapılarak çocukların mevcut yerel yönetimler hakkındaki düşüncelerini, göreve başlayacak yeni yöneticilerden taleplerini ve nasıl bir kent arzuladıklarını saptanmıştır. Araştırma Sedat Yağcıoğlu, Deniz Ufuk Öksüz, Ekin Özaksoy, Figen Söğüt, Gamze Yılmaz ve Serdar M. Değirmencioğlu tarafından gerçekleştirilmiştir.
Doç. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Halka yol gösteren çocuklar

SONRAKİ HABER

Bu işsizler neden gıcıklık yapıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa