01 Nisan 2009 00:00

Haritasız sergi

İSTANBUL’da Santralistanbul, “Haritasız: Medya Sanatlarında Kullanıcı Çerçeveleri” sergisini sunuyor.

Paylaş

İSTANBUL’da Santralistanbul, “Haritasız: Medya Sanatlarında Kullanıcı Çerçeveleri” sergisini sunuyor. Dijital ve etkileşimli medyaların geniş ölçekli kullanımını gerektiren bir çağdaş sanat seçkisi sunacak olan “Haritasız” sergisi, dünyanın farklı yerlerinden, önemli ve tanınmış sanatçıların yanı sıra öncü ve yenilikçi sanatçılar ile sanatçı kolektiflerinin çalışmalarına yer veriyor. Serginin, ZKM tarafından sunulan “SEN Kullanıcı_SIN: Tüketicinin Yüzyılı” bölümünde değişen sanat yapıtı ve duruşu üzerinden bu yeni kullanıcı odaklı sanatın öncül sınırları sergileniyor.
Sergi kapsamındaki eserlerin bir kısmı dünyada ilk defa sanatsal bağlamda sergileniyor. Örneğin İzlandalı müzisyen Björk tarafından Volta albümünde kullanılan reactable isimli dokunmatik arayüze sahip enstrüman, izleyicilerin beraberce Björk’ün albümde kullandığı ses ve metotlarla müzik üretmesine olanak veriyor. Bu eserlere bir diğer örnek de Evelina Domnitch ve Dmitry Gelfand’ın Camera Lucida isimli eseri. Belaruslu ikili, ses görselleştirme amacıyla yaptıkları araştırma sonucu geliştirdikleri sıvı ile Avrupa çapında önemli sanat festivallerinde beğeni ve ödül toplamakla kalmayıp aynı zamanda NASA gibi önemli bir bilim kurumunun da dikkatini çekmişler.
“Haritasız” sanat ve bilimi buluşturmakla kalmayıp her gün gelişmekte olan teknolojilerle güncellenen sanatsal kavramları da tartışıyor. İzleyicisini kullanıcı, yaratıcı ve katılımcı olmaya davet eden sergi, bu kavramları sanat tarihinde detaylı bir şekilde incelemiş Marcel Duchamp, Peter Weibel gibi önemli isimlere de yer veriyor. Sergi Şili, Brezilya, Kore, Japonya, ABD ve Avustralya’nın yanı sıra Avrupa’dan 80’in üzerinde sanatçının çalışmalarını bir araya getiriyor.
Kültür-sanat izleyicilerinin yanı sıra, bilişim, iletişim ve teknoloji meraklılarının, öğrencilerin, ailelerin ve çocukların da ilgiyle katılabilecekleri “Haritasız” sergisi, atölye çalışmaları, festival ve performans gibi yan etkinliklerle de desteklenerek beş ay süresince Santralistanbul Ana Galeri’de ziyaret edilebilecek. Sergi 16 Ağustos 2009’a kadar gezilebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Watchmen artık kitap

SONRAKİ HABER

AKP İzmir’de silindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa