01 Nisan 2009 00:00

Akdeniz’de mülteci dramı

AFRİKA Kıtası’ndaki açlık ve yoksulluk nedeniyle Avrupa’ya “yasadışı” yollarla ulaşmaya çalışan yüzlerce kişi, Akdeniz’in sularında kayboldu.

Paylaş

AFRİKA Kıtası’ndaki açlık ve yoksulluk nedeniyle Avrupa’ya “yasadışı” yollarla ulaşmaya çalışan yüzlerce kişi, Akdeniz’in sularında kayboldu.
Libya yakınlarında dün iki gemi art arda battı. İlk gemide 250, ikincisinde ise yaklaşık 300 mültecinin bulunduğu tahmin ediliyor. Ancak her iki gemide de normal kapasitenin çok üzerinde yolcu bulunduğu için kesin sayı bilinmiyor.
İTALYA’YA GİDECEKLERDİ
İtalya’ya doğru yola çıkan ve 250 mülteci taşıyan ilk gemi, Libya’dan yola çıktıktan kısa süre sonra battı. Gemidekilerden 21’i öldü, 20’si kurtarıldı. Diğerlerinin akıbeti belirsiz.
Aynı bölgede Libya’nın Trablus limanından kalkan ve 300 mülteciyi taşıyan başka bir gemi daha battı. İkinci kazadan 23 mülteci sağ olarak kurtarıldı.
İki gemide yaklaşık 500 mülteci halen kayıp. Yetkililer, mültecilerin gerçek sayısı ve gemilerin durumuyla ilgili olarak detaylı bilgi edinilemediğini söylediler. Ölü sayısının 300’ü aşabileceği tahmin ediliyor. Uluslararası Göç Örgütü’nden (IOM) yapılan açıklamada, son iki gün içinde, mültecileri taşıyan çok sayıda geminin Libya’dan yola çıktığına dair haber alındığı vurgulandı. IOM, bu nedenle bölgede benzer kazaların artabileceği uyarısında bulundu.
Libya, son yıllarda, iş bulabilmek amacıyla Avrupa’ya ulaşmak isteyen göçmenler için gözde bir geçiş yeri haline geldi. Mülteciler, Mısır’dan Libya’ya geliyor, oradan da İtalya’ya geçmeye çalışıyor.
Ancak bu geçiş, açık denizlere uygun olmayan gemilerin kapasitesinden fazla insan almasıyla gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Bu yolculuklar da genellikle trajediyle sonlanıyor.
Avrupa ülkeleri ise sorunun çözümünü, göçmenlerin ülkeye girişini engelleyecek polisiye tedbirlerde arıyor. Soruna çözüm bulmak için harekete geçtiğini söyleyen Libya ve İtalya, denizde ortak devriye seferleri başlattı. (DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

G20’DE İKİNCİ ÇATLAK

SONRAKİ HABER

ABD işgale 700 milyar dolar harcadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...