G20’DE İKİNCİ ÇATLAK

İNGİLTERE’de yarın yapılacak G20 Zirvesi öncesinde yaşananlar, zirvenin daha başlamadan “başarısız” ilan edilmesine yol açabilir.


İNGİLTERE’de yarın yapılacak G20 Zirvesi öncesinde yaşananlar, zirvenin daha başlamadan “başarısız” ilan edilmesine yol açabilir.
Önceki gün, zirvenin sonuç bildirgesinin, daha zirve başlamadan Almanya hükümeti tarafından medyaya sızdırıldığı iddia edilmişti. Dün de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin zirveyi terk edebileceği öne sürüldü.
Sarkozy’nin, taleplerinin G20 Zirvesi tarafından iyi karşılanmaması halinde Londra’yı terk edip zirveyi çökertme tehdidinde bulunduğu iddiası gündeme geldi. Fransa cumhurbaşkanının danışmanları, The Guardian gazetesine gelişmeleri doğrulayan bir dilde yaptıkları açıklamada, Sarkozy’nin “kulağa hoş gelen ancak içerik açısından boş sahte başarılara” izin vermeyeceğini kaydedildi.
ZİRVE ÇÖKEBİLİR
Guardian gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Londra’ya gelmesine saatler kala Fransa’nın ortaya koyduğu bu tehdidin, zirvenin ateşini dramatik biçimde yükselttiğini yazdı. Gazete, “Eğer gerginlik sürerse, bu, Obama ve Brown’ın yüksek umutlar bağladıkları ve uluslararası düzeyde bir ekonomik toparlanmayı sağlayacağına inandıkları zirvenin çökmesine neden olabilir” uyarısında bulundu.
Sarkozy’nin geçen hafta kendi kabinesindeki bakanlara da ekonomik krizden Anglo-saksonları sorumlu tuttuğunu ve istekleri yerine getirilmezse zirveyi terk edebileceğini söylediği bildirildi.
İngiliz hükümetine yakın kaynaklar ise Sarkozy’nin, bir kavga çıkarıp kendi ülkesine döndüğünde zafer kazanmış bir lider görüntüsü çizmek peşinde olduğunu savunuyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net