01 Nisan 2009 00:00

Sendikalar bakana tepki gösterdi

YILDA bir kez toplanan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılmaması tepki topladı.

Paylaş

YILDA bir kez toplanan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılmaması tepki topladı. Toplantıya katılan sendika ve meslek örgütü temsilcileri, toplantıyı “yasak savma” olarak nitelendirdiler.
Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklik gereği yılda birkez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından tespit edilen tarihte yapılan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu, dün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık Binası’nda ikinci kez toplandı. Çeşitli bakanlıklardan temsilciler, sendikalar, meslek örgütleri ve işveren temsilcileriyle gerçekleşen toplantıya Bakan Faruk Çelik katılmadı. Çelik’in katılmama gerekçesi Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren’in acil olarak toplantı çağrısı yapması olarak açıklandı.
Toplantının gündemi Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan değişikliklerin uygulamalara yansıyan etkileri olarak açıklandı. Ancak toplantının açılış konuşmasını yapan SGK Başkan Vekili Fatih Acar’ın gazetecinin sevk zinciri uygulaması üzerine sorduğu soruyu cevaplamadan önce “Toplantının gündemiyle ilgili değil” demesi “O zaman toplantının gündemi ne?” sorusunu akla getirdi.
TOPLANTININ GÜNDEMİ NE?
Toplantıyla ilgili gazetemize açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Altan Ayaz, Acar’ın sevk zincirleriyle ilgili “toplantının gündemiyle ilgili değil” sözlerini eleştirdi. Ayaz, “biz buraya sağlık alanının sorunlarını gündeme getirmeye geldik” dedi. Bakan Faruk Çelik’in toplantıya katılmamasını da eleştiren Ayaz, “Ekonomi ile ilgili bir toplantıya katılmak için bu toplantıya gelmedi. Tam tersine ekonomi ile ilgili bakanları buradaki toplantıya getirmeliydi” dedi.
DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, Bakanlığın toplantıyı bir formalite olarak gördüğünü söyledi. Kurulun yılda bir kez toplantıdığını hatırlatan Görgün, “Bakanın bu toplantıya katılmaktan daha önemli bir işi olamaz” diyerek Faruk Çelik’e tepki gösterdi. SGK’nın Danışma Kurulu’na herhangi bir Çalışma Raporu da sunmadığını belirten Görgün, Bakanlık tarafından SGK’nın yaptığı harcamalara, kayıt dışı çalışanların sayısına dair herhangi bir açıklama yapılmamasını da eleştirdi.
YASAK SAVMA TOPLANTISI
Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan’da, Danışma Kurulu’nun işleyiş şekline dair kaygılarının bulunduğunu söyledi.
Toplantı öncesi Bakanlığa ilettikleri gündem önerilerinin hiçbirinin gündeme alınmadığını belirten Arslan, Danışma Kurulu’nun sosyal güvenlik politikalarının belirlenmesinde görev alması ve kurul kararlarının hayata geçirilmesinin zorunluluk haline getirilmesi gerektiğini söyledi.
Arslan, aksi halde Danışma Kurulu toplantılarının “sembolik” toplantılara dönüşeceğini ifade etti.
KESK Hukuk-TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Aziz Gölpunar da, Bakan’ın toplantıya katılmamasını eleştirdi. “Kendi yönetmeliklerine dahi uymuyorlar” diyen Gölpunar, toplantıyı “yasak savma toplantısı” olarak nitelendirdi. ANKARA
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Grevciler yalnız değil

SONRAKİ HABER

TURK-iŞ UYUMA!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...