Tarım Orman-İş’e bir kez daha kapatma

ANKARA 13. İş Mahkemesi, bir kez daha Tarım Orman-İş Sendikası’nn kuruluşunun 2821 Sayılı Sendikalar Yasası’na aykırı olduğuna hükmederek, kapatma kararı verdi.


ANKARA 13. İş Mahkemesi, bir kez daha Tarım Orman-İş Sendikası’nn kuruluşunun 2821 Sayılı Sendikalar Yasası’na aykırı olduğuna hükmederek, kapatma kararı verdi. Hak-İş’e bağlı sendika, Türk-İş’e bağlı Orman-İş’le yetki konusunda da mahkemelik olmuş, daha sonra yine Hak-İş’e bağlı Öz Orman-İş’e katılmıştı.
Türk-İş’e bağlı Orman-İş Sendikası, Ankara Valiliği’ne başvurarak Tarım Orman-İş Sendikası’nın kuruluşunda 2821 sayılı Sendikalar Kanunu’nun gereklerinin yerine getirilmediğini iddia etmişti. Bunun üzerine Valilik, Tarım Orman-İş’in faaliyetinin durdurulması ve kapatılması için Ocak 2006’da dava açmıştı.
Ankara 13. İş Mahkemesi Aralık 2006’da sendikanın faaliyetlerinin durdurularak, kapatılmasına karar vermişti. Ancak Yargıtay kararı bozmuştu. Kamuda çalışan Orman-İş üyelerinin, “sendikadan zorla istifa ettirilerek, Tarım Orman-İş’e geçmelerinin sağlandığı” iddia edilmişti. Tarım Orman-İş daha sonra yine Hak-İş’e bağlı Öz Orman-İş’e katılmıştı. Öz Orman-İş Sendikası 5 yıllık bir mahkeme sürecinin ardından geçtiğimiz Mart ayı içerisinde toplu sözleşme imzalamıştı.
DAVA DÜN GÖRÜLDÜ
Davanın karar duruşması dün Ankara 13. İş Mahmemesi’nde görüldü. Türk-İş’e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri de Orman-İş’e destek vermek amacıyla Ankara Adliyesi’ne geldiler.
Ankara Valiliği vekili ve Orman-İş ile Tarım Orman-İş Sendikası avukatlarının katıldığı duruşmaya, Orman-İş ve Tarım Orman-İş’ten yalnızca 3’er kişi alındı.
Mahkemede Tarım Orman-İş’in avukatları, sendikanın Öz Orman-İş Sendikası’na katıldığını belirterek, davanın konusuz kaldığını savundular.
Mahkeme Başkanı Hakim Nimet Bahar Örnek, Ankara Valiliği’nin açmış olduğu davayı kabul ederek, bir kez daha Öz Orman-İş Sendikası’nın faaliyetlerinin durdurulmasına ve kapatılmasına karar verdi. Öz Orman-İş Sendikası’nın kararı Yargıtay’da temyize götürmesi bekleniyor.
KAPATMA KARARINA TEPKİLER
Kararı gazetemize değerlendiren Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Arslan, olmayan bir sendika hakkında karar verildiğini söyledi. Kararın Öz Orman-İş’i bağlamadığını belirten Arslan, kararı yargıya taşıyacaklarını bildirdi. Orman-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Akdağ ise, orman işçilerinin kanun dışı kurulan bir sendikaya zorla üye yaptırılarak mağdur edildiklerinin mahkeme kararıyla da ispatlandığını ifade etti. (ANKARA)
www.evrensel.net