Hilton’da grev kararı asıldı

DİSK’e bağlı OLEYİS, örgütlü olduğu Hilton Oteli’nde, yaklaşık 5 aydır devam eden ve uzlaşma sağlanamayan toplu iş sözleşmeleri sonucu aldığı grev kararını işyerine astı.


DİSK’e bağlı OLEYİS, örgütlü olduğu Hilton Oteli’nde, yaklaşık 5 aydır devam eden ve uzlaşma sağlanamayan toplu iş sözleşmeleri sonucu aldığı grev kararını işyerine astı.
OLEYİS’in yaklaşık beş aydır Ankara Hilton Oteli’nde sürdürdüğü TİS görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanırken, alınan grev kararı dün işçilerin katılımı ile Hilton’a asıldı.
İş kıyafetleriyle Hilton Oteli önüne gelen OLEYİS üyesi işçiler, “krizin faturası patronlara”, “Hilton işçisi köle değildir,” “iş ekmek yoksa barış da yok” sloganları atarak işverenin tutumunu protesto ettiler.
YÖNETİM İŞÇİDEN TAVİZ BEKLEDİ
Grev kararını Hilton Oteli binasının önüne astıktan sonra açıklama yapan OLEYİS Genel Başkanı Seyfettin Baş, TİS görüşmeleri boyunca, Ankara Hilton yönetiminin, işçilerin kazanılmış haklarından taviz vermelerini beklediğini söyledi. Bu, dayatmacı tutum nedeniyle görüşmelerde ilerleme sağlayamadıklarını belirten Baş, grev kararı aldıklarını ifade etti.
Yaklaşık 280 kişinin çalıştığı işyerinde 77 personelin kapsam dışı olduğunu kaydeden Baş, bu sayının 19’a indirilmesini istediklerini, ancak işverenle bu konuda anlaşamadıklarını söyledi.
ÜCRET MÜZAKERELERİNE GEÇİLEMEDİ BİLE
Ücret ve sosyal yardımlarla ilgili müzakerelere geçemediklerini de belirten Baş, işverenin kendilerine en düşük ücret alanından başlamak üzere yüzde 7, yüzde 5, yüzde 3 ve yüzde 1 oranında zam önerdiğini kaydetti. Mevcut enflasyon oranları ve kriz düşünüldüğünde, bu oranları tartışılamayacak düzeyde düşük olduğunun altını çizen Baş, görüşmelerde bu anlayışta olan bir işverenle hiçbir şeyin çözülmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Baş, “işverenin dayatmacı tutumundan vazgeçerek müzakere edilebilir yeni tekliflerle görüşme masasına oturmasını” istedi. (ANKARA)
www.evrensel.net