YILDA 160 BİN ÇOCUK KANSERE YAKALANIYOR

SAKARYA Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çevirme, kanserin dünyadaki ölümlerin yüzde 12,5’ini oluşturduğunu söyledi.


SAKARYA Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çevirme, kanserin dünyadaki ölümlerin yüzde 12,5’ini oluşturduğunu söyledi. Çevirme, dünyada her yıl 160 bin çocuğun kansere yakalandığını belirtti.
Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘’Kanserde Erken Tanının Önemi’’ konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan SAÜ Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çevirme, kansere yönelik erken tanı veya koruyucu girişimlerin sağlık açısından önem taşıdığını kaydetti.
Çevirme, 2002 yılı istatistiklerine göre dünyada her yıl 11 milyon kişi kansere yakalandığını dile getirdi. Çevirme, 2020 yılında ise bu rakamın yaklaşık yüzde 50 artış göstererek 16 milyona ulaşacağını ve 2/3’ünün gelişmekte olan ülkelerde görüleceğinin tahmin edildiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre akciğer kanserinin batı bölgelerde en yüksek, güneydoğu ve doğu bölgelerde en düşük sıklığa sahip olduğuna dikkati çeken Çevirme, “Dünyada her yıl 1 milyon kişi akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor” dedi. (SAKARYA)
www.evrensel.net