SGK’dan ‘ölümcül’ uygulama!

Ani bir kararla İstanbul’daki eczanelerin reçete kolilerinin teslim yerini tek merkeze indiren


Ani bir kararla İstanbul’daki eczanelerin reçete kolilerinin teslim yerini tek merkeze indiren
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hayati önem taşıyan ilaçlara ulaşımı zorlaştırdı. Ölüm kalım anlarında kullanılan kan ürünü ilaçların kontrolünün yapıldığı Anadolu Yakası’nda Üsküdar Merkez Müdürlüğü’ne bağlı Doğancılar İlaç Merkez Birimi Göztepe Ek Binasında bulunan birim tadilat gerekçesiyle bir günde dağıtıldı. Nisan ayından itibaren teslimatlar sadece Bayrampaşa’da yapılacak. Türkiye’ye ithal gelen, kısa vadede ulaşılması gereken kan ürünü ilaçlarına artık erişmek güçleşecek. Hasta mağduriyetlerine varacak aksamaların yaşanmasından endişe eden Büro Emekçileri Sendikası ve Eczacılar Odası’nın yaptıkları açıklamada ortaya çıkacak sorunlardan kendilerinin sorumlu olmayacağını duyurdu.
MAĞDURİYET
İstanbul Eczacılar Odası’nda yapılan basın açıklamasında konuşan eczacıları da hastaları da mağdur etmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtildi. Toplantıda konuşan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, A grubu ilaçların hasta ölüm kalım savaşı verirken kullanıldığını hasta mağduriyetlerine varan sıkıntılar yaşayacaklarını, bunun endişesini yaşadıklarını söyledi.
Uygulamayla yaklaşık 50 kişinin çalıştığı Göztepe’de çalışanlar sürgün edildi. 29 çalışan kendilerine sorulmadan Bayrampaşa’daki depoya gönderildi. 6 kişi Üsküdar’a,14 kişi ise Kadıköy’e gitmek zorunda kaldı. Yaklaşık 4 ay önce yapılan bir hizmet binasını kapatarak eczacıların ve çalışanları cezalandırıldığını söylen Güngör, ikametleri Gebze’de, Kartal’da olan çalışanların Bayrampaşa’ya gönderildiğine dikkat çekti. Bayrampaşa’daki hizmet binasının fiziki çalışma alanının ve ulaşımının sağlıklı olmadığını anlatan Güngör, eczacıları mağdur etmeye kimsenin hakkı olmadığını ifade etti.
KALICI ÇÖZÜM
Yapılan reçetelerin Tuzla’da depolandığını belirten Güngör, işlerin her gün Bayrampaşa’dan Tuzlaya taşınacağı düşünüldüğünde kurumun zararı ve mağduriyetinin boyutunun artacağını ifade etti. Yaşanabilecek sorunlardan yetkililerin sorumlu olacağına dikkat çeken Güngör, reçete sorununa kalıcı çözümler bulmaya çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

EMEKLİLER: İLAÇTA KDV SIFIRLANSIN

Emekliler, ilaçta Katma Değer Vergisi’nin(KDV) emekli dul ve yetimleri için yüzde sıfır olmasını talep ettiler. Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti (TİED) Çankaya Şube Başkanı Mehmet Höcü, yaptığı açıklamada, ilaçta uygulanan KDV’nin halen yüzde 8 olduğuna dikkat çekerek, bu oranın başta işçi emeklileri dul ve yetimleri olmak üzere tüm emekliler için kaldırılması gerektiğini bildirdi. Höcü “Emeklilerimiz, eczanelerin müdavimidirler. Onların aldıkları her bir ilaçtan KDV alınmaması ay içerisinde yapacakları sağlık harcamalarını küçültecektir” dedi.
www.evrensel.net