Türk-İş, Ankara’da temsilcisiz

ANKARA’da, bağlı sendikaların 43 şubesi bulunan Türk-İş, Ankara il temsilcisini altı ayı aşkın bir süredir atamadı.


ANKARA’da, bağlı sendikaların 43 şubesi bulunan Türk-İş, Ankara il temsilcisini altı ayı aşkın bir süredir atamadı. Özellikle Ankara Şubeler Platformu içerisinde yer alan Türk-İş’e bağlı sendika şubeleri, hâlâ temsilcinin belli olmamasına tepki gösterirlerken, Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, atamanın yapılacağını belirtmekle birlikte, “Zaten Türk-İş Genel Merkezi var. Çok da ihtiyaç hissetmedik” dedi.
Türk-İş Ankara il temsilciliği yapan Yol-İş Ankara 3 No’lu Şube Başkanı Fahri Yıldırım’ın, Eylül 2008’de olağanüstü kongrede Yol-İş genel merkez yöneticisi seçilmesiyle boşalan temsilcilik, 6 aydır atamayı bekliyor. Türk-İş, şube başkanlarının da atanmasını bekledikleri il başkanlığı için bu kez Tez Koop-İş Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Haydar Özdemiroğlu’nu görevlendirmek istedi. Ancak Özdemiroğlu, genel merkez kongrelerinin yapılacağını belirterek, mühlet istedi. Özdemiroğlu da 10-11 Ocak 2009 tarihinde toplanan Olağanüstü Kongre’de, Tez Koop-İş merkez yönetimine seçilince, il başkanlığına atama yine yapılamadı.
KUMLU’YU KIZDIRAN TOPLANTI
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun yetkisinde olan il başkanlığı ataması, üç ayı aşkın bir beklemenin ardından yine gündeme geldi. Ancak henüz bir atama yapılmaması dikkat çekti.
Türk-İş’ten şubelere yapılan çağrı ile 25 Mart 2009’da Türk-İş’te şube başkanlarıyla bir toplantı yapıldı. “Tanışma, kaynaşma” amacıyla düzenlendiği ifade edilen toplantı, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu başkanlığında gerçekleştirildi ve Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel de toplantıya katıldı.
Aldığımız bilgilere göre toplantıda bazı şube başkanları söz alarak, “çalışma hayatının sorunlarının ve toplusözleşmelerin seçimlerin gölgesinde kaldığı, Türk-İş’in yeterli refleks gösteremediği” eleştirilerinde bulundular. “Ankara’da da Türk-İş var” dedirtmek, demek istediklerini belirten şube başkanları, yaklaşan 1 Mayıs’a da dikkat çekerek, diğer örgütlerle yapılan görüşmelerin il temsilcisi üzerinden yürütülmesi gerektiğini belirtip, il temsilcisinin niye atanmadığını sordular. “Kim atanırsa atansın, bir an önce çözüm bulunmasının” istendiği toplantıda, il temsilcisinin görevinin Türk-İş’e bağlı tüm şubeleri bir arada tutmak olduğu da ifade edildi.
Edindiğimiz bilgilere göre Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, eleştiriler karşısında, “Sizi sohbete, tanışmaya çağırdım. Akıl almaya değil” diye tepki gösterip, başka bir ildeki toplusözleşmeye katılacağı gerekçesiyle toplantıdan ayrıldı. Toplantı, Türkel başkanlığında bir süre daha devam ederken, Türkel, bu hafta sonu toplanacak Türk Metal Genel Kurulu’na atıfta bulunarak, bu kongreden sonra atama yapabileceklerini söyledi.
MUTABAKAT ARANIYOR
Türk-İş Ankara il temsilcisinin niye atanmadığını sorduğumuz Türkel, “Ankara şubelerinde bu konuda mutabakat arıyoruz” dedi. Yol-İş’ten sonra Tez Koop-İş Şube Başkanı Özdemiroğlu’nu düşündüklerini, ancak genel merkez kongresi nedeniyle ertelendiğini belirten Türkel, “Atama yetkisi başkana ait. Zaten Türk-İş de Ankara’da. Çok da ihtiyaç hissetmedik” dedi.
Şube başkanlarının üzerinde uzlaşacağı, en uzlaşılacak şube başkanının belirlenmesini beklediklerini de belirten Türkel, toplantıda Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun kızıp, toplantıyı terk ettiği iddiasını doğrulamadı. Genel başkanın, şube başkanlarını suskun dinlediğini ama sözünün kesilmesinin de doğru olmadığını savunan Türkel, “Toplantıyı terk etmemiştir, başka bir ildeki TİS görüşmesi için ayrılmıştır. Zaten kısa kalacağını toplantıya girmeden bana söylemişti” dedi. (ANKARA)

TÜRK-İŞ, ‘TÜRK-İŞ UYUMA’ BAŞLIĞINI HAKSIZ BULDU

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, gazetemizin dünkü manşetinde yer alan “Türk-İş Uyuma” haberine tepki gösterdi. Haberin içeriğine yönelik bir şey söylemeyen ve “Şubelerin demokratik haklarıdır, elbette tepki koyacaklar” diyen Türkel, “Türk-İş Uyuma” başlığının ise kendilerine haksızlık olduğunu savundu. Türkel, “Sanki herkes; DİSK, Hak-İş, KESK, Memur-Sen, Kamu-Sen bir şeyler yapıyor da Türk-İş bir şey yapmıyor, uyuyor gibi gösteriliyor. Bu haksızlık” dedi.
Sultan Özer
www.evrensel.net