Yangından mal kaçırır gibi

TEDAŞ ile Turkcell sözleşme imzalayarak Antakya’nın Harbiye ilçesindeki elektrik direklerine baz istasyonları kurdu. Üstelik baz istasyonları yerel seçimin yapıldığı 29 Mart gecesinde ana cadde üzerinde 500 metre ara ile 5 direğe kuruldu.


TEDAŞ ile Turkcell sözleşme imzalayarak Antakya’nın Harbiye ilçesindeki elektrik direklerine baz istasyonları kurdu. Üstelik baz istasyonları yerel seçimin yapıldığı 29 Mart gecesinde ana cadde üzerinde 500 metre ara ile 5 direğe kuruldu. Türkiye’de ilk defa uygulanan bu yönteme karşı çıkan Harbiyeliler, baz istasyonunun derhal kaldırılmasını talep ediyorlar.
Harbiye sakinleri adına açıklama yapan Harbiye Belediyesi Başkanvekili Ahmet Öztürk, gerekli bütün kurumlara dilekçe ile başvuru yaptıklarını belirtti. Bu başvurulardan sonuç alamazlarsa baz istasyonlarını kendilerinin kaldıracağını ifade eden Öztürk, Turkcell ile TEDAŞ’ın tüccar mantığı ile halkın sağlığı ile oynadığını söyledi.
Harbiyeliler baz istasyonuna karşı ilk defa mücadele etmiyor. Harbiye’de daha önce de bir evin çatısına baz istasyonu kurulmuş, Harbiyeliler valiliğe yürüyerek istasyonun kaldırılması için dava açmıştı.
BİR İLK
Baz istasyonu istemediklerini söyleyen Harbiyeliler, “Sağlığımızla oynanmasına izin vermeyeceğiz” diyorlar.
Baz istasyonuna karşı çıkanlardan biri olan Yukarı Harbiye Mahallesi Muhtarı Süleyman Şehla, Turkcell ile TEDAŞ’ın kendi aralarında anlaşma yaptıklarına dikkat çekerek bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti. Sehla, “Eğer bu baz istasyonları kaldırılmaz ise Harbiye halkına Turkcell’i boykot etme çağrısı yapacağız. Eğer resmi kurumlardan bir sonuç alamaz isek ben muhtar olarak kendi ellerimle sökeceğim bunları” dedi.
‘CEP TELEFONU
KULLANMAYIZ’
“Ben bu uygulamaya karşıyım” diyen Selim Açıkalın, baz istasyonlarının hemen indirilmesini istedi. Bunu halkın sağlayabileceğini ifade eden Açıkalın, canlılara zarar veren baz istasyonlarının kurulmasını ise akıl dışı olarak değerlendirdi. Baz istasyonlarının yerleşim yerleri dışına kurulması gerektiğini kaydeden Açıkalın, “Bu istasyonlar Harbiye halkı ayaklanırsa kaldırılır ancak” diye konuştu.
Karşı karşıya kaldıkları tehlikeyi ‘daha önce rastlanmayan bir durum’ olarak nitelendiren Mithat Karataş ise esnaf. “Yangından mal kaçırır gibi yaptılar bu işi. Böyle giderse cep telefonu kullanmamaya kadar vardırırız işi” diyen Karataş, baz istasyonlarının kaldırılması için Avea, Turkcell ve Vodafone’u protesto edeceklerini söyledi.
‘SEÇİM GECESİ KURULMASI MANİDAR’
“Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması ve gereken işlemlerin bir an evvel yapılması gerekiyor” diyen Mehmet Şehla, istasyonların seçim gününün gecesinde kurulmasını ise manidar buldu. İstasyonların kaldırılması için her türlü mücadeleye hazır olduklarını söyleyen Şehla, sonuna kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.
Ulaştırma Bakanlığı’nın kendi yetkilerini kullanırken halkın sağlığını görmezden geldiğini belirten Mithat Öztürk, yasanın Danıştay tarafından iptal edildiğini ancak hâlâ baz istasyonlarının yerleşim alanlarına kurulduğunu vurguladı. “Meclis’te grubu olan bütün siyasi partilerin yasanın uygulanması için önerge vermesi gerek” diyen Öztürk, yetkilileri göreve çağırdı. (ANTAKYA)
Hülya Kadi
www.evrensel.net