Erdoğan aynı ‘efsaneyi’ tekrarladı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi için gittiği Londra’da, bir “düşünce kuruluşunun” düzenlediği “Küresel Kriz ve Türkiye’nin Rolü” konulu panelde konuştu.


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi için gittiği Londra’da, bir “düşünce kuruluşunun” düzenlediği “Küresel Kriz ve Türkiye’nin Rolü” konulu panelde konuştu.
Türkiye’nin deneyimleri sayesinde krize hazırlıklı olduğunu belirten Erdoğan, “Bizim batan bir bankamız yok, fona devredilen bankamız yok.
Bankalarımızın hepsi kendi ayakları üzerinde durabiliyor. Herkes bakkal dükkanı gibi banka açıyordu.
Şimdi her müracaat eden banka açamıyor. Biz yatırım bankacılığını teşvik etmiyoruz” dedi.
Erdoğan, “Krizin başlangıcı olarak kabul edilen 10 Temmuz 2007’den bu yana lira dolar karşısında yüzde 28 değer kaybetti. Rusya ve Meksika paraları yüzde 31, Güney Afrika randı yüzde 35, sterlin yüzde 40 değer kaybetti. Bu, krizin etkisinin hafif olduğuna somut bir örnektir.
İMKB’nin değer kaybı da birçok gelişmiş ülkenin altında kaldı” diye konuştu.
Erdoğan, işsizlik oranının diğer ülkelere göre daha yüksek oranda arttığına ise değinmedi.
Daha önce çok tartışılan “Kriz teğet geçecek” sözünü yeniden tekrarlayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kriz teğet geçecek dedim, bundan rahatsız olanlar oldu. Bir sürtünme yapacak ama kriz en az bizi etkileyecek. Türkiye’de bugün geçmiş dönemlerle kıyaslanamayacak ölçüde istikrar ve güven tablosu var. Krizle mücadele için 53 başlıkta önlem aldık. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz.”
‘YATIRIM YAPIN’
ÇAĞRISI
Başbakan, Türkiye’nin uluslararası yatırımcı için güvenli bir liman olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye’ye yatırım yapan kaybetmez. Para cıva gibidir, güvenli zemini nerede bulursa oraya kayar. Doğruluğunu bildiğimiz adımları atmaktan çekinmeyeceğiz. Paranın, sermayenin, emeğin dini, milleti, ırkı ve vatanı olmaz. Önümüzdeki dönemde ortalamamızdan çok yukarıda bir uluslararası sermaye çekebileceğimize inanıyorum.” (LONDRA)
www.evrensel.net