NATO’YA NOTA!

NATO’NUN 60. YILINDA TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA ALANLARA ÇIKILDI. ‘NATO’YU İSTEMİYORUZ’ DİYENLER OBAMA’YA AYAKKABILI MESAJ GÖNDERDİ


İstanbul’da Deniz Otel ve Eski Etbalık Kurumu önde bir araya gelen binlerce kişi hep bir ağızdan ‘NATO’ya Hayır’ dedi. Sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler, gençlik ve kadın örgütleri bayrakları, flamaları, pankartları, dövizleri ve sloganlarıyla NATO’nun kanlı planlarını durduracaklarını dile getirdi. NATO karşıtları, hep beraber attıkları “Yankee Go Home”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6.ncı Filo’yu unutmayın”, “NATO’ya Hayır”, “Ampul Tayip”, “İstanbul’da doğdu ABD’li oldu Obama’nın oğlu Tayip Erdoğan” sloganları ile birlik ve dayanışma örneği sergiledi.
NATO Karşıtları taleplerini döviz ve pankartlara da taşıdı. “Obama Evine Dön Afganistan’a Asker Yok”, ve “Üsler Kapatılsın NATO’ya Hayır” pankartları taşınırken, 60 yıl yeter NATO dağıtılsın”, “İncirlik üssü kapatılsın ABD defolsun”, “Obama Tayyip’i al da git”, “NATo uzantısı konturgerilla dağıtılsın”, “Amerikan askeri olmayacağız”, “Küresel silahsızlanma istiyoruz” yazılı dövizler dikkat çekti. 2 toplanma noktasından da Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyen kitle, NATO’nun dağıtılmasını talep etti. Polis’in Kadıköy Meydanı’nı abluka altına aldığı miting saygı duruşu ile başladı. Mitinge aralarında EMEP, EHP, SDP, TKP, ÖDP, ESP, Tabip Odası, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB’un yanısıra çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve sanatçı katıldı.
YENİ PAZARLIKLAR İÇİN GELİYOR
Mitingin açılış konuşmasını sanatçı Suavi yaptı. Suavi, 60 yıldır halklara karşı politika kararlarının NATO toplantılarında alındığına dikkat çekti. Sözlerinde ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyarete de yer veren Suavi, Obama’nın halklara karşı yeni siyasal anlaşmalar yeni pazarlıklar için Türkiye’ye geldiğini söyledi. Obama’nın Kürt sorununa ilişkin bir paketle Türkiye’ye geldiğini vurgulayan Suavi, “Kürt sorunu dosyası ile geliyor ama on yıllardır Kürtlere karşı inkar ve imha politikalarını yürütenler de onlar. Onlar çözüm getirmeyecek” dedi. Dünyadaki bütün kontrgerilla örgütlenmelerinin, faili meçhullerin ve katliamların arkasında NATO’nun olduğunu dile getiren Suavi, NATO’nun bir an önce dağıtılmasını istedi. İstanbul’da ki NATO mitinginin bir de misafiri vardı. Yunanistan Yeni Sol Akım temsilcisi Yıannıs Fragouslıs yaptığı konuşmada son yıllarda ülkesinde emperyalizme karşı artan direnişi anlattı. Miting Grup Yorum, Hakan Yeşilyurt, Yasemin Göksu, Erdal Bayrakoğu ve Hilmi Yarayıcı’nın verdiği müzik dinletileri ile sona erdi.
(İstanbul/EVRENSEL)

MİTİNG’DEN NOTLAR
* Mitingde en çok renkli bayrakları ve dövizleriyle Küresel Bak aktivistleri dikkat çekti.
* Kürele Bak üyeleri sıkı sık NATO, ABD ve Obama’ya yazdıkları “Obama neyine asker neyine”, “ Obama boşuna gelme Afganistan’a asker yok” ve “öz-öz özgürlük Filistin’e özgürlük” şeklindeki şarkılarını söylediler.
* Mitinge katılanlar arasında, NATO yazılı siyah kıyafet giyenler, ellerinde ayakkabı taşıyanlar, yüzlerini barış işaretine boyayanlar dikkat çekti.
* Yürüyüş güzergahı üzerinde bulunan ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na başsağlığı mesajı içeren bilboardlara “Maraş’ı unutmadık, ilahi adalet” yazıları yazılırken, bazı Yazıcıoğlu’na ilişkin bilbordlar da eylemciler tarafından yırtıldı.
* Tukuvaz Medya’da gevde olan Gazetecilerde mitinge katılarak ‘Grev Gazetesi’ dağıttı.

www.evrensel.net