Gündem Afganistan

NATO üyesi ülkeler, ittifakın 60. kuruluş yıldönümünü dün akşam sona eren zirve ile ‘kutladılar’.


NATO üyesi ülkeler, ittifakın 60. kuruluş yıldönümünü dün akşam sona eren zirve ile ‘kutladılar’. Zirvede, ABD’nin Afganistan’a daha fazla asker gönderilmesi talebinin genel kabul görmemesi ile NATO Genel Sekreterliği için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in adaylığına Türkiye’nin muhalefeti öne çıktı.
OBAMA’NIN KOZU EL KAİDE
Almanya ve Fransa’nın ev sahipliği ile Baden-Baden ve Strasbourg’da gerçkleşen NATO’nun 60. yıl dönümü zirvesi çerçevesinde Avrupa’da ilk ziyaret ve temaslarında bulunan ABD Başkanı Barack Obama, tıpkı selefi George W. Bush gibi El Kaide silahına sarıldı. ABD yönetiminin yeni Afganistan stratejisini açıklayan Obama, NATO müttefiklerinden Afganistan’da daha faal olmalarını ve katkılarını artırmalarını istedi. Bu talebi etkili kılmak için de Obama, “El Kaide tehdidinin ABD’den çok Avrupa’yı hedeflediğinin görülmesi gerektiğini” söyledi. “Avrupalıların, Afganistan yükünü ABD’nin tek başına taşımasını beklememelerini” isteyen Obama, “Bu hepimizin ortak sorunudur. Ortak çaba gerektirir” dedi.
NATO BALKANLAR’A GENİŞLEDİ
Strasbourg-Kehl zirvesi öncesinde Arnavutluk ve Hırvatistan’ın da NATO’ya katılmasıyla ittifakın üye sayısı 28’e çıktı. NATO, geçen yıl Bükreş zirvesinde, Arnavutluk, Hırvatistan ve
Makedonya’ya, ittifaka katılımları için yeşil ışık yakılmasını, Ukrayna ve Gürcistan’a da bu yolda “cesaretlendirici mesajlar” verilmesini kararlaştırmıştı.
İttifakın “katılım koşullarını” yerine getiren Arnavutluk ve Hırvatistan için sorun görülmezken, aynı “başarıyı” sağlayan Makedonya ise Yunanistan’ın veto tehdidiyle karşı karşıya kalmıştı. Atina, “kendi topraklarına ve tarihine ait olduğunu” iddia ettiği “Makedonya” isminin bir ülkeye verilmesine karşı çıkmaya devam ederken, Üsküp’ün söz konusu isimden vazgeçmemesi nedeniyle veto hakkını kullanarak bu ülkenin NATO’ya katılımını engelliyor.
DOĞU’YA GENİŞLEME ŞİMDİLİK BEKLİYOR
Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan bir önceki zirve sırasında NATO’nun genişleme planlarına dahil olmak isteyen Ukrayna ve Gürcistan’dan kaynaklanan uzlaşmazlık ise devam ediyor. ABD’nin eski yönetiminin sıcak baktığı ve desteklediği bu katılıma, başta Almanya, Fransa ve Hollanda olmak üzere bazı müttefikleri karşı çıkıyor. Ukrayna ve Gürcistan’a yeşil ışık yakılmasına muhalefet gösteren ülkeler, “Rusya ile gerginlik ortamının körüklenmemesi gereği” üzerinde duruyor. Alman hükümeti sözcüsü Thomas Steg, “İç politika çatışmaları bulunan”, “Bölgesel sorunların ve bölücülük hareketlerinin görüldüğü” ülkelerin ittifaka katılamayacağını belirterek Gürcistan ve Ukrayna’da bunların görüldüğüne işaret etti.
Ukrayna ve Gürcistan’ın katılımına karşı tavır alan ülkeler arasında, Belçika, İspanya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Norveç ve Hollanda da bulunuyor. Bu katılıma destek verenler arasında ise Litvanya, Kanada, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Estonya, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan ve Romanya yer alıyor.
Türkiye ise, NATO’nun genişleme dosyası çerçevesinde, Ukrayna ve Gürcistan’a, “onları soğutmayacak bir tavırla”, “teşvik edici mesajlar” verilmesinden yana olduğunu söyleyerek arada kalmış durumda. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net