İzmir’de NATO üssüne yürüdüler

NATO, kuruluşunun 60. yılında İzmir’de Buca NATO üssü önünde protesto edildi. Birlikte Başaracağız Platformu ve KESK İzmir Şubeler Platformu’nun düzenlediği eylemde, NATO örgütünün dağıtılması, Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve üslerin kapatılması talepleri dile getirildi.


NATO, kuruluşunun 60. yılında İzmir’de Buca NATO üssü önünde protesto edildi.
Birlikte Başaracağız Platformu ve KESK İzmir Şubeler Platformu’nun düzenlediği eylemde, NATO örgütünün dağıtılması, Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve üslerin kapatılması talepleri dile getirildi.
Şirinyer’de toplanan Platform Bileşenleri’nden EMEP, ÖDP, SDP, TKP, ESP ve diğer örgütlerin üyeleri ile KESK’e bağlı kamu emekçileri, “NATO Savaş Örgütü Dağıtılsın” yazılı pankartla Buca’daki NATO üssü olan Orgeneral Vecihi Akın Kışlası önüne yürüdüler.
“NATO’dan çıkılsın üsler kapatılsın”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, sloganlarının atıldığı eylemde Deniz Gezmiş’in fotoğrafları da taşındı.
Platform adına açıklamayı okuyan Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Eski Başkanı Ertuğrul Barka NATO’nun 60 yıllık tarihinin işgal ve katliamlarla dolu olduğunu belirterek, darbelerin ve kontrgerilla örgütlenmelerinin arkasında da NATO’nun olduğunun iddia olmaktan çıktığını dile getirdi. Barka, NATO’nun silahlanma yarışını tırmandırdığına dikkat çekerek, “NATO tehdit, savaş ve nükleer silah demektir” dedi.
Soğuk savaş ortadan kalktığı halde, NATO’nun neden dağıtılmadığını soran Barka, “Bugün krizden ve kaynak yokluğundan söz edip emekçilere, işsizlere, yoksullara kaynak yok diyenler askeri harcamalara gelince bütün kaynakları seferber etmektedirler” dedi. Barka, emekçiler olarak NATO’nun dağıtılmasını istediklerini vurguladı.
(İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net