NATO dağıtılsın, üsler kapatılsın!

KURULUŞUNUN 60. yılında ‘NATO’ya hayır’ eylemleri devam ediyor. Alanlara çıkan NATO ve savaş karşıtları, ‘NATO dağıtılsın üsler kapatılsın!’ taleplerini haykırdılar. Yapılan eylem ve etkinliklerde ABD Başkanı Obama’nın gelişi de protesto edildi.


KURULUŞUNUN 60. yılında ‘NATO’ya hayır’ eylemleri devam ediyor. Alanlara çıkan NATO ve savaş karşıtları, ‘NATO dağıtılsın üsler kapatılsın!’ taleplerini haykırdılar. Yapılan eylem ve etkinliklerde ABD Başkanı Obama’nın gelişi de protesto edildi.
ANTALYA: Antalya’da emek ve demokrasi güçleri, Kışlahan Meydanı’nda yaptıkları eylemle ‘NATO’ya hayır!’ dediler. Eylemde konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “60 yıldır NATO şemsiyesi altında dünya halklarına saldırılmaktadır” dedi.
BOLU: Bolu’da Emek Partisi üyeleri, Kardelen Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla, NATO örgütlenmesi Özel Harp Dairesi’nin dağıtılmasını istediler. Açıklamada konuşan Salim Karaca, Obama’ya seslenerek, “NATO’yu da Obama’yı da ülkemizde istemiyoruz!” dedi.
DENİZLİ: Denizli’de Emek Partisi üyeleri, yaptıkları eylemle ‘NATO’ya hayır!’ diyerek Denizli’de kurulu olan NATO gözlem üssünün kaldırılmasını istediler. EMEP İl Başkanı Deniz İpek, NATO’nun Türkiye’de Ergenekon Operasyonu’yla ortaya çıkan kontrgerilla örgütlenmelerinin ve darbelerin destekleyicisi olduğunu belirtti.
SAMSUN: Samsun’da da NATO karşıtları alandaydı. Yapılan ortak açıklamada konuşan EMEP İl Başkanı Sait Kocaman, NATO’nun hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren halkların, emekçilerin baş düşmanı olduğunu söyledi.
İSKENDERUN: İskenderun Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de Boyacılar Parkı’nda bir araya gelerek, NATO’nun dağıtılmasını istediler. İHD İskenderun Şube Başkanı Sadullah Çağlar, platform adına yaptığı açıklamada, “Biz İskenderun Emek ve Demokrasi Platformu olarak, tüm askeri paktların dağıtılmasını barış için zorunlu bir hedef olarak görüyoruz” dedi.
TARSUS: Tarsus Demokratik Kent Meclisi, Yarenlik Alanı’nda yaptığı açıklamayla NATO’yu protesto etti. Eğitim Sen Şube Sekreteri Şahin Yücel’in yaptığı açıklamada, NATO’nun sosyalizme karşı kurulmuş bir savaş örgütü olduğu, kapitalizme karşı yükselen halk muhalefetlerini kanlı organizasyonlar tertipleyerek engellemeye çalıştığı ifade edildi.
KOCAELİ: Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de NATO’yu protesto ettiler. Yürüyüş yolundan İnsan Hakları Parkı’na kadar yürüyen savaş karşıtları sık sık “NATO dağıtılsın, üsler kapatılsın; Emperyalistler, iş birlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın” sloganları attı.
ÇORUM: Emek Partisi Çorum İl Örgütü, kuruluşunun 60. yıl dönümünde NATO’yu protesto etti. Eylemde konuşan EMEP İl Başkanı Hikmet Aydın, dünyaya yeni bir kurtarıcı gibi sunulan Obama’nın, gerçekte halklar nezdinde ABD’ye karşı biriken kötü imajı silmek için işbaşına geldiğini ifade etti.
KAYSERİ: Emek Partisi Kayseri İl Örgütü, Meydan Parkı’nda basın açıklaması yaptı. EMEP Kayseri İl Başkanı Hasan Daşkın, Türkiye’de yer alan NATO üslerine izin veren hükümetlerin gaflet ve dalalet içinde olduklarını söyledi.
ELAZIĞ: Elazığ Emek Partisi ve Emek Gençliği de NATO’yu protesto etti. Elazığ Hozat Garajı’ndaki eylemde, sık sık ‘NATO dağıtılsın üsler kapansın!’ ve ‘Obama defol’ sloganları atıldı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net