Halk sağlığı tehdit altında

Başbakan Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilenen Zapsu ailesine ait FOR YOU mağazaları, astığı afişlerle eczacıları ayağa kaldırdı.


Başbakan Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilenen Zapsu ailesine ait FOR YOU mağazaları, astığı afişlerle eczacıları ayağa kaldırdı. Drugstore (eczane) adıyla yeniden açılacak olan marketler zincirinde ilaç satılacak. İlaçların marketlerde satılacak olmasının halkın sağlığını tehlikeye atmak olduğunu söyleyen eczacılar, afişler kalkana kadar mücadele edeceklerini söylüyorlar.
Söz konusu afişlerin yerel seçimin hemen ardından asılması ise kuşku uyandırıyor. ‘Daha öncesinde verilen bir söz mü var? Yasal bir izin olmamasına rağmen bu afişler neye dayanılarak asıldı’ sorularına yanıt arayan eczacılar, atılan adımın arkasının geleceğini düşünüyor. “Eczacı fakülte bitiriyor. İlaca bir firma yetkilisinin göz dikmesi kabul edilecek bir şey değil” diyen Eczacı Sezen Önal, adım adım ilaçların marketlere taşınacağını, sonrasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaçtan elini çekeceğini söyledi.
Hammaddesi zehir olan ilaçların eczane dışına taşınması, toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Drugstoreların çok zararlı olduğunu anlatan Önal, “İlacı marketten aldıktan sonra SGK’nın ne hükmü kaldı” diye soruyor. Internet üzerinden satılan ilaçların ölüm vakaları ile sonuçlandığını, basında bu tür olaylara pek fazla yer verilmediğini belirten Önal, evine ekmek alamayan insanların ilaca para vermek zorunda kalacağını söyledi. “Eczaneleri kâr amacı güdenlerin ellerine vermeyiz” diyen Önal, sonuna kadar mücadele edeceğini anlattı. Eğitim seviyesinin düşük olduğu Türkiye’de ilacın eczane dışına taşınmasının tehlike arz ettiğini belirten Saliha Atmaca ise hatalı yanlış kullanımların ölümle sonuçlanabileceğini söylüyor.
MARKETTEKİ İLAÇ TEHLİKE SAÇIYOR
Son zamanlarda hastanın ilaca olan zaafının arttığını, insanların yaşadıkları sıkıntıları ilaçlarla hafifletmeye çalıştığını anlatan Gülderen Bürol ise eczanelerde ilaçların zararları anlatılarak hastaya satılmadığını, ancak Dragstro ile ilaçların gözü kapalı halka sunulacağını söyledi. Vitamin ilaçlarının dahi doktora gidilmeden kullanılmaması gerektiğini belirten Bürol, atılan adımın arkasının geleceğini, ilaçların markete taşınacağını belirtti.
Marketlere taşınan ilaçların SGK kontrolünden çıkacağını, halkın ilacı para vererek alacağını anlatan Betül Şerefoğlu ise ilaçların hangi dozajda nasıl kullanılacağı bilinmeden saç boyası alır gibi alınacağını dile getirdi.
Yunus Şener, “İlaçlar gıda maddesi değildir. Doktorlar tarafından verilen, yine bir uzman tarafından eczacılar tarafından hastalara anlatılarak kullanılması gereken şeylerdir” dedi. İlaçların hammaddelerinin zehir olduğunu söyleyen Şener, eğitim durumu çok iyi olan İngiltere’de bile bu tür mağazalarda satılan ilaçların çocuk ölümleri ile sonuçlandığını kaydetti. (İstanbul/EVRENSEL)
Yeşim Özdemir
www.evrensel.net