komik siyaset!

 • Eskiden siyaset için "ciddi bir iş" denilirdi! Hala öyle ama pratik hiç de öyle göstermiyor. Kimi liderler var ki siyaset mi yapıyor, talk show mu yapıyor belli değil!


  Eskiden siyaset için "ciddi bir iş" denilirdi! Hala öyle ama pratik hiç de öyle göstermiyor. Kimi liderler var ki siyaset mi yapıyor, talk show mu yapıyor belli değil! İtalya Başbakanı Berlusconi mesela! Hiçbir şey yapmasa yanındaki bayanlardan birine çimdik atıyor! Geçen sene de ABD Başkanı Barack Obama için "bronzlaşmış" demişti! Bir süre önce ise G-20 zirvesinde Kraliçe Elizabeth'i kızdırmış! G-20 zirvesi sonrası aile fotoğrafı çekilirken ABD Başkanı'na "Bay Obama…Bay Obama!" diye bağıran Berlusconi'ye Obama usulca "Efendim..." diye cevap verirken Kralice Elizabeth Obama'ya dönüp "Bu adamın derdi ne? Ne diye bağırıp duruyor?" demiş! Allahtan sinirlenen Kraliçeymişte tepkisini böyle göstermiş! Bizimkilerden biri olsaydı Berlusconi'nin burnundan getirirdi:
  - Yav arkadaş bu adamın derdi ne böyle? İt ayağı yemiş gibi yerinde duramıyor! Şuna bak hele şuna, bir de tavuk gibi ciyak ciyak bağırıyor! Bay Obamaaa….Bay Obamaaaaa…..Zıkkımın köküüüü!
  Ya Bayan Clinton'un yaptığına ne demeli! Bir süre önce Bayan Clinton'ın ulusal güvenlik danışmanı General James Jones, NATO zirvesi ile ilgili soru sormak isteyen gazetecilere bir telefon numarası vermiş. Bayan Clinton ile telekonferansa katılacağını sanan gazetecilerin karşısına "Saklı arzuların var... Doğru yerdesin!" diyen bir bayan çıkmış! Çünkü gazetecilere verilen numara "erotik hat"mış!
  - Alooo Bayan Clinton!
  - Şu an seni düşünüyorum…Boş ver zirveyi mirveyi de bana gel! NATO'nun zirvesine çıkalımmm.
  Peki yurt dışında böyle de bizde nasıl? Siyasi parti liderlerinin kullandıkları üsluptan bahsetmiyeceğim! Zira topu herkes birbirine atıyor:
  - Önce o başlattı!
  Çocukken biri ile küfürleşirken bize edilen küfürün aynısını karşımızdakine ederdik:
  - Bak gelirsem ağzını yırtarım!
  - Ben de senin ağzını yırtarım!
  - Ulan keçiboynuzu!
  - Keçiboynuzu sensin!
  - Aptal!
  - Aptal sensin!
  Şimdilik liderleri bir kenara bırakalım da seçim öncesi ve sonrasından bir iki örnek verelim! Verelim ki siyaset ne kadar ciddi bir işmiş birlikte görelim:
  - CHP'nin Beylikdüzü adayı Vecdet Öz, bir dönem BBP saflarında siyaset yaptığı için tabanda istenmeyen adam ilan edilmiş. Bunun üzerine Vecdet Öz, Küba Lideri Castro ile çektirdiği fotoğrafı seçmenlere dağıtarak (yada dağıttırarak) ne kadar solcu olduğunu ispatlamaya çalışmış!
  - Bingöl'de bağımsız belediye başkanı adayı olan ve 10.000 kişinin katıldığı mitinge eşek ile gelen Zeki Börükoçin'e 76 oy çıkmış! Zeki Bey "Madem bana oy vermeyecktiniz neden arkamdan geldiniz, her şeyimi sattım, yazıklar olsun şerefinize" diyerek halka tepkisini göstermiş!
  Ya şu slogana ne demeli:
  - Beyoğlu'nun B'si Banu Dalaman (DSP nin Beyoğlu adayının sloganı! Buna göre adayın ismi Nilgün olsaydı belkide Niğde'den aday gösterilmek zorunda kalacaktı!)
  Siz siz olun, olup bitenlere bakıp da siyasetin ciddi bir iş olmadığına kanaat getirmeyin! Bu adamlar komik!
  www.evrensel.net