Schindler’in gerçek listesi bulundu

ALMAN iş adamı Oskar Schindler’in II. Dünya Savaşı’nda kurtardığı Yahudilerin listesi, Avustralya’daki bir kütüphanede bulundu.


ALMAN iş adamı Oskar Schindler’in II. Dünya Savaşı’nda kurtardığı Yahudilerin listesi, Avustralya’daki bir kütüphanede bulundu. 13 sayfalık listede 801 Yahudinin kimliği ve milliyeti var.
Nazilerin uyguladığı politika çerçevesinde bir Yahudinin fabrikasının sahibi olan, ancak tüm gücünü savaş sırasında Yahudilere yardım etmek için kullanan ve daha sonra hayatının geri kalanını Yahudilerle iş ortaklığı yaparak geçiren Schindler’in kurtardığı 801 Yahudinin kimliği ve milliyeti, Sydney’deki New South Wales kütüphanesinde bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarıldı. BBC’nin haberine göre 13 sayfalık liste, “Schindler’s Ark” kitabının Avustralyalı yazarı Thomas Keneally’nin notları arasından çıktı. 7 Oscar sahibi “Schidler’s List” adlı film, bu kitaptan uyarlanmıştı. Listenin, İkinci Dünya Savaşı’nın bitimine yakın bir tarihte, 18 Nisan 1945’te kaleme alındığı ve Oskar Schindler’in kendisi tarafından derlendiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net