KRİZ SANAYİ KENTLERİNİ VURDU

BİRLEŞİK Metal-İş Sendikası’nca yapılan araştırmaya göre Eylül 2008 ile Şubat 2009 arasındaki 6 aylık sürede işten atılan işçi sayısı 500 bini geçti.


BİRLEŞİK Metal-İş Sendikası’nca yapılan araştırmaya göre Eylül 2008 ile Şubat 2009 arasındaki 6 aylık sürede işten atılan işçi sayısı 500 bini geçti.
Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR verilerine dayanılarak yapılan araştırmaya göre oransal olarak işten atmaların en yoğun yaşandığı illerin başında Kayseri, Kocaeli, Bursa, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya, Bilecik, Tekirdağ, Kırklareli ve Niğde geldi.
Sayısal olarak 165 bin kişiyle en çok işten çıkarmanın yaşandığı il İstanbul olurken, İstanbul’u 46 binle Bursa, 38 binle İzmir, 28 binle Ankara, 20 binle Tekirdağ izledi. Manisa, Adana, Antalya ve Denizli’de de işten çıkarılanların sayısı 10 binin üzerinde oldu.
Araştırmada, işsizlik ödeneği için İŞKUR’a müracaat edenlerin sayısının 6 aylık dönemde 317 bin, işten ayrılmak zorunda kaldığı için iş müracaatı yapanların sayısının da yaklaşık 185 bin olarak gerçekleştiği belirtildi. Bu verilere göre söz konusu 6 aylık sürede resmi rakamlara yansıyan işten atma sayısının 500 binin üzerine çıktığı ifade edilen araştırmada, 276 bin kişiyle işten atmaların yarıdan fazlasının Marmara Bölgesi’nde gerçekleştiği bildirildi.
Türkiye’de krizin imalat sanayinde hissedildiğine dikkat çekilen araştırmada, krizin sanayi kentlerini daha çok etkilediği vurgulandı. “İşten çıkarmalara karşı köklü tedbirler almak yerine geçici tedbirlerle sorun çözülmeye çalışılmakta, sermaye çevrelerine uygulanan teşviklerle sorunun halledileceği sanılmaktadır” denilen araştırmada, şu tespite yer verildi: “Krizin bedeli, 1 yılda 5 yıllık ücretlerinin karşılığını üreten emekçilere çıkartılmaktadır. Ücretsiz izinlerle emekçiler ciddi gelir kayıpları yaşamakta, işten çıkartmalar devam etmektedir. Çoğu işveren, kriz bahanesiyle işçilerin sendikal örgütlülüklerini kırmaya çalışmakta, yüksek ücretlileri işten çıkarıp yerine düşük ücretle işçi almaktadır. Hükümet derhal emekçileri kollayan düzenlemeleri gündeme getirmelidir. Yoksa, krizin uzun vadeye yayılması, söz konusu kentlerde yaşanan trajedinin artmasına neden olacaktır.”
Bu arada İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü’ne işsizlik sigortası ile iş için başvuranların sayısı hızla artıyor. Geçen yılın ocak ve şubat aylarında iş için kuruma başvuranların sayısı 11 bin 882 olduğu halde bu yılın aynı döneminde 8 bin 43 kişi artışla 19 bin 925’e yükseldi. Türkiye İş Kurumu’nun rakamlarına göre geçen yıl İzmir’de toplam 76 bin 441 kişi iş için başvurdu. Bunlardan sadece 2 bin 985’i kurum tarafından işe yerleştirebildi. 2008 yılının Ocak- ve Şubat aylarındaki iş için kuruma başvuranların sayısı ise 11 bin 882 oldu. Bu iki ayda 611 kişi işe yerleştirildi. İSTANBUL
www.evrensel.net