Liseliler DEGEV şenliğinde buluştu

DERİNCE Gençlik ve Kültür Evi (DEGEV) Liseli Şenliği, Yenikent Mahallesi Çağrı Düğün Salonu’nda yapıldı.


DERİNCE Gençlik ve Kültür Evi (DEGEV) Liseli Şenliği, Yenikent Mahallesi Çağrı Düğün Salonu’nda yapıldı. Liselilerin organize ettiği şenliğe, Deniz Gezmişlerin mücadele arkadaşı, Emek Partisi Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yalçıner de katıldı.
“‘68’den 6 Mayıs’a” isimli sinevizyon gösterimiyle başlayan şenlikte ilk sözü lise öğrencisi Seda Gürkan aldı. ‘Siz yapamazsınız, edemezsiniz’ diyenlere karşı liselilerin kendi güçlerini gösterdiğini belirten Gürkan, “Başarabileceğimizi gördük. Liselerde kayıt, katkı, spor, fotokopi, bağış adlarıyla toplanan paraları, parasız eğitim hakkımızı gasp eden uygulamaları engelleyebiliriz. Gerici, piyasacı müfredatı değiştirebiliriz. Liselerin yönetiminde söz hakkı alabiliriz. Dahası, ABD ve Batı’nın savaş örgütü olan NATO’dan çıkıp bağımsız ve demokratik bir ülke yaratabiliriz” dedi.
Gürkan’dan sonra söz alan Mustafa Yalçıner, liselilerin başlattıkları bu dayanışmanın daha da büyütülmesi gerektiğini belirtti. Denizlerin de böyle haklarına sahip çıkan etkinliklerle mücadeleye başladıklarını ifade eden Yalçıner, “Elbette bununla yetinmediler. Kendi hak ve taleplerinden başlayarak ülkenin geleceğine de sahip çıktılar. Siz de başlattığınız bu dayanışma ve birlikteliği bozmadan ilerleyin” dedi. Yapılan konuşmalardan sonra Deniz ve Suphi Mafizer kardeşler sahne aldılar. Etkinlik, müzik dinletisinin ardından liselilerin ÖSS yarışını anlatan bir tiyatro gösterimi ve şiir dinletisiyle devam etti. Şenlik, Günay Zoroğlu’nun müzik dinletisi ve halaylarla son buldu. (KOCAELİ)
www.evrensel.net