Sadri Alışık Ödülleri adayları belli oldu

SADRİ Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nin bu yıl 14.sü gerçekleşiyor. 14 Nisan 2009 Salı günü saat 20.30 da MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşecek ödül töreni öncesi aday listesi açıklandı.


SADRİ Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nin bu yıl 14.sü gerçekleşiyor. 14 Nisan 2009 Salı günü saat 20.30 da MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşecek ödül töreni öncesi aday listesi açıklandı. Bu yıl ikisi onur ödülü olmak üzere toplam 19 kategoride ödül verilecek.
Sinema Oyuncu Ödülleri Adayları Sinema Jürisi Başkanı Atilla Dorsay, Tiyatro Oyuncu Ödülleri Adayları ise Tiyatro Jürisi Başkanı Üstün Akmen tarafından açıklandı.
2008–2009 Sadri Alışık Sinema Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Adayları arasında, Hatice Aslan (Üç Maymun), Melis Birkan (Issız Adam), Nurgül Yeşilçay (Vicdan) ve Ayça Damgacı (Gitmek) bulunuyor. Yavuz Bingöl (Üç Maymun), Onur Saylak’ın (Sonbahar) yanı sıra Devrim Arabaları filminde rol alan Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Altan Gördüm, Serhat Tutumluer, Onur Ünsal ve Selçuk Yöntem En İyi Erkek Oyuncu Adayı oldular.
Umut veren oyuncunun törende açıklanacağı Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri’nde Övül Avkıran Yıldız Kültür, Tülin Özen En İyi Yardımcı Kadın, Ercan Kesal, Serkan Keskin, Ahmet Rıfat Şungar En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayları arasında yer aldılar.
Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde Sürmanşet oyunu yönetmeni Arif Akkaya, Maskeliler oyunu yönetmeni Taner Barlas ve Kırmızı Pazartesiler oyunu yönetmeni Macit Koper En İyi Tiyatro Yapımının Yönetmeni Ödülleri’ne aday gösterildiler. Tiyatro dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Adaylığına; Maskeliler oyunundan Mehmet Gürhan ve Levent Üzümcü, Sokrates’in Son Gecesi’nden Mehmet Ali Kaptanlar ve Mustafa Uğurlu, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye oyunundan ise Naşit Özcan gösterildi. Ayça Bingöl (Nehrin Solgun Yüzü), Tilbe Saran (Cesaret Ana Ve Çocukları) ve Mine Tugay (Karatavuk) ise En İyi Kadın Oyuncu Ödülü adayları arasında yer aldılar.
Tiyatro dalında En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’ne aday olan isimler ise şöyle; Beste Bereket, Ceyda Düvenci, Mahperi Mertoğlu, Kevork Türker, Engin Hepileri ve Serdar Orçin.
Müzikal ya da komedi dalında Yılın En İyi Yapımının Yönetmeni Adayları: Murat Karasu (Albay Kuş), Nesrin Kazankaya (Rahat Yaşamaya Övgü) Kerem Kurdoğlu (İstanbul’da Bir Dava). Aynı dalda En İyi Kadın Oyuncu Adayları ise şöyle sıralandı; Günay Karacaoğlu (Basit Bir Ev Kazası), Nevra Serezli (Altı Haftada Altı Dans Dersi) ve Yonca Cevher Yenel (Dolu Düşün Boş Konuş).
Müzikal ya da komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu Adayları Levent Öktem (Rahat Yaşamaya Övgü), Yiğit Özşener (İstanbul’da Bir Dava) ve Cihan Ünal (Altı Haftada Altı Dans Dersi) oldu. En İyi Yardımcı Oyuncu Adayları arasında, Mehtap Bayri, Hikmet Körmükçü, Başak Meşe, Erdinç Anaz, Ufuk Özkan, Cüneyt Yalaz
Türkan Şoray ve Vedat Türkali ise Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro onur ödülüne layık görüldüler. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net