Toros Tarım’da işçilerin sıfır zamma yanıtı: GREV

Toros Tarım işletmeleri olan Ceyhan ve Mersin fabrikalarında, işverenle sendika arasında süren sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine 262 işçi greve çıktı.


Toros Tarım işletmeleri olan Ceyhan ve Mersin fabrikalarında, işverenle sendika arasında süren sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine 262 işçi greve çıktı. Davul zurna eşliğinde grev pankartını asan Toros Tarım işçileri, kazanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdiler.
Sabah saatlerinde greve çıkan Toros Tarım işçilerini, Mersin Limanı’nda sendikalaştıkları için işten atılan AKANSEL işçileri de yalnız bırakmadı. İşçiler sık sık “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Toros işçisi yalnız değildir” sloganlarını attılar.
Türk-İş İl Temsilcisi ve Petrol-İş Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, fabrikada 1980 yılından buyana 6. grevi yaşadıklarını söyledi. Yaşanan grevlerden işçilerin sorumlu olmadığını kaydeden Alaybeyoğlu, “Kimimizin çocuğu burada, eylem alanında kucağımızda büyüdü. Haklı talepler için direniyoruz. Bizim ve çocuklarımızın daha iyi bir gelecek yaşaması için mücadele veriyoruz” dedi.
SIFIR ZAM DAYATILDI
İşverenin, 2 yıl için sıfır zam dayattığını söyleyen Alaybeyoğlu, açlığa mahkum eden anlayışı kınadıkları için greve gittiklerini ifade etti. Yarattıkları değerin karşılığı olarak işverenden insani taleplerde bulunduklarını söyleyen Alaybeyoğlu, “Hiç kimse grevimize laf söylemesin. Biz yaratıyoruz. Ürettiğimiz gübre yere düşmeden pazarlanmış oluyor. Bunun karşılığında yaşamımızı sürdürmek için makul taleplerde bulunuyoruz. Bundan daha insani ve meşru bir istek olabilir mi?” diye konuştu. Alaybeyoğlu, grev başarıyla sonuçlanana kadar Petrol-İş Sendikası’yla birlikte Mersin’deki emek ve demokrasi güçlerinin yine omuz omuza vereceğini kaydetti.
İşverenlerin krizi bahane ederek işçilerin kazanılmış haklarına saldırdığını söyleyen Petrol-İş Genel Sekreteri Mustafa Çavdar, Toros Tarım fabrikalarında yaşananların bunun göstergesi olduğunu kaydetti. Grev pankartını açmadan önce işverenle son kez görüştüklerini belirten Çavdar, bir işyerinde 6. kez greve çıkmanın normal olmadığını aktardıklarını söyledi.
GREV NAMUSTUR
Çavdar, “Biz greve istemeyerek çıkıyoruz. İşverenin zorlamasıyla greve gidiyoruz. Çünkü hiçbir talebimize karşılık verilmedi. Ama bundan birkaç ay sonra görüşme masasına oturduğumuzda bunun acısını çıkaracağız. Sadece taleplerimiz değil, çalışmadığımız günler için de görüşeceğiz” dedi. Greve çıkan işçilerin sendika tarafından mağdur edilmeyeceğini söyleyen Çavdar, Petrol-İş olarak her şeyi göze aldıklarını belirterek, şöyle devam etti: “İşçi arkadaşlarımız da rahat olsunlar. Bundan sonra işverenden ve benzer çevrelerden gelen baskılarla yılmasınlar. Biz bu mücadeleyi kazanacağız. Grev namusumuzdur.” Konuşmaların ardından Toros Tarım ve AKANSEL işçileri birlikte halay çekerek grevi kutladılar. (Mersin/EVRENSEL)
www.evrensel.net