DTP, AKP’yi frenledi

DTP Eş Bakanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi.


DTP Eş Bakanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasına seçim sonuçlarını değerlendirerek başlayan Türk, seçimlerde başarı kazandıklarını belirterek, bütün baskı ve adaletsizliklere rağmen DTP’nin elde ettiği zaferin Türkiye demokrasini güçlendirdiğini kaydetti.
Şanlıurfa’da yaşanan ölümlerin sevinçlerine gölge düşürdüğünü söyleyen Türk, ölenler için başsağlığı diledi. Yerel seçimlerin genel seçim havasında geçtiğini ve bir referanduma dönüştüğünü dile getiren Türk, seçim sürecinde yaşanan olumsuz koşullara da dikkat çekti. Seçim sonuçlarıyla Türkiye’yi milliyetçi-otoriter tek parti rejimine doğru sürüklemeye çalışan AKP politikasının büyük oranda gerilediğini belirten Türk, bunun da demokratik muhalefetin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.
ERGENOKON ZİHNİYETİ
DTP’nin aldığı başarıya değinen Türk, bunun da Kürtlerin zaferi olduğunu belirtti. Partisinin çıkışının AKP’yi frenlediğini söyleyen Türk, basının sınıfta kaldığını ve çıkan seçim sonuçlarına basının da saygı göstermesi gerektiğini kaydetti. Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in yaptığı “Ermenistan sınırına dayandılar” açıklamalarına tepki gösteren Türk, “Bu zihniyet Ergenekon zihniyetidir. Öyle görülüyor ki Ergenekon içeride de olsa, zihniyeti halen siyaset içinde aktiftir. Üstelik bu siyaset, AKP’nin içine de nüfuz etmiştir. Kendinize gelince ‘Millet iradesine herkes saygılı olsun’ diyeceksiniz, ama başkaları söz konusu olduğunda ise bu iradeyi tanımayıp birtakım odakları ‘düşünmeye’ çağıracaksınız. Bu ne ikiyüzlülüktür?”Türk, Obama’nın gelişi ve ziyareti hakkında da değerlendirmede bulundu. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net