Bu karar Allianoi’yi KORUMAZ

Dün yayınlanan Resmi Gazete ile arkeolojik SİT alanlarının bulunduğu bölgelerde baraj yapımı yetkisi, Devlet Su İşleri'nden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verildi.


Dün yayınlanan Resmi Gazete ile arkeolojik SİT alanlarının bulunduğu bölgelerde baraj yapımı yetkisi, Devlet Su İşleri'nden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verildi.
Yıllardır baraj suları altında kalma tehdidi ile karşı karşıya olan Hasankeyf ve Allianoi’nin yaşaması için mücadele edenler bu kararı ihtiyatla karşıladı.
Yeni düzenlemenin eskisinden çok da farklı olmadığını söyleyen Allianoi Girişim Grubu önceki dönem Sözcüsü Avukat Hilal Küey, bu karara karşı da yeni bir dava açabileceklerini söyledi.
“Baraj Alanlarından Etkilenen Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunması” başlıklı 717 sayılı İlke Kararı’nın 2. ve 3. maddelerinde yapılan değişiklikle, korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının ve arkeolojik SİT alanlarının bulunduğu alanlardaki baraj yapımında yetki, DSİ’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçti. Danıştay 6. Dairesi’nin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 2006 yılında aldığı ilke kararını iptal etmesiyle değiştirilen 717 sayılı İlke Kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.
SORUN KİMİN KARAR VERECEĞİ DEĞİLDİ
Değiştirilen karara göre korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının ve arkeolojik SİT alanlarının bulunduğu alanlardaki baraj yapımında, DSİ yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, üniversitelerin ilgili bilim dallarındaki öğretim üyeleri ve yatırımcı kuruluş temsilcilerinden oluşan en az beş kişilik bir komisyonun önerilerine uyulacak. Yeni karar ile çok fazla bir şeyin değişmediğini belirten Hilal Küey, bu kararla ilgili açılacak davadan da iptal çıkma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Bu karar ile sadece DSİ’nin karar verme yetkisinin kaldırıldığına dikkat çeken Küey, “Antik kentlerle ilgili kararı daha geniş bir heyet verecek bundan sonra. Sadece kimin karar vereceği değildi oysa bizim dava gerekçemiz. Bir kültürel varlığın baraj suları altında kalması, uluslararası yasalara göre de mümkün değil. Yeni ilke kararında bir inceleme yapılsın deniyor ve su altında nasıl korunacağından bahsediyor. Oysa Allianoi’yi su altında korumak mümkün değil ki” diye konuştu. (İZMİR)
www.evrensel.net