istanbul’a gölge düştü

MUAMMER Karaca Tiyatrosu’nda 12 Nisan’da düzenlenecek olan sempozyum, gölge ustalarini bir araya getirecek.


MUAMMER Karaca Tiyatrosu’nda 12 Nisan’da düzenlenecek olan sempozyum, gölge ustalarini bir araya getirecek. Istanbul Büyüksehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal Isler Daire Baskanligi Kültür Müdürlügü’nce düzenlenen sempozyum kapsaminda, gölge oyunu üzerine çesitli sergiler, film gösterimleri, yurtiçinden ve disindan oyunlar sahnelenecek. Bu sempozyum çerçevesinde yarın Atatürk Kitaplığı’nda Karagöz sanatı, gölge oyununun doğuşu ve gelişimi, yayılması ve Türk gölge tiyatrosu üzerine açık oturum gerçekleştirilecek. Açık oturuma, Robin Ruizendaal, Karim Dakroub, Zaki Kourdilou, Nabil Bahgat, Fan Pen Chen, Deborah Maurice, Franco Ferramosca, Tacettin Diker, Mevlüt Özhan, Alpay Ekler ve Cengiz Özek gibi tanınmış kukla sanatçıları katılacak.
Sempozyum süresince ‘‘Hong Kong Puppet and Shadow Art Center’’in yanı sıra İtalya’dan ‘‘Il Teatro Le Giravolte’’, İstanbul Hayal Tiyatrosu, Enver Şenyar, Üsküdar Karagöz Tiyatrosu, Tacettin Diker, Ümraniye Balakin Çocuk Tiyatrosu, Ahşap Çerçeve ve Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu gösteriler sunacak.
İstanbul Şehir Müzesi Karagöz Koleksiyonu’ndan örneklerin yer aldığı ‘‘Karagöz Figürleri Sergisi’’, Atatürk Kitaplığı’nda 12 Nisan Pazar gününe kadar gezilebilecek.
‘‘Gölgenin Canı’’, ‘‘Gölge Ustası’’ ve ‘‘Hayal’’ isimli belgesel filmler de sempozyum süresince Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde izlenebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net