Kanlı ve karanlık bir komedi

“Kanlı” işler yapılan hikayeler, başka boyutlarıyla, sinemadan da çok televizyonda yer bulmaya başladı.


“Kanlı” işler yapılan hikayeler, başka boyutlarıyla, sinemadan da çok televizyonda yer bulmaya başladı. Nip/Tuck, Six Feet Under, Dexter gibi son yılların en dikkat çeken dizileri, ölümle, kanla ilgili işlerde çalışanların aile yaşamlarına değinen, karanlık, biraz dramatik, biraz mizahi öyküler anlatıyorlar. Özellikle televizyon dizilerinde böyle bir eğilim var.
“Günışığı Temizleme Şirketi”, bunları hatırlatıyor insana. Özellikle de “Six Feet Under” dizisini. Filmde, ölüm vakalarında olay mahallini temizleme işine giren iki kız kardeşin öyküsü konu alınıyor. Kardeşlerden büyük olan Rose’un oğlu Oscar, zeki ve okulda uyumsuz bir çocuktur. Babaları ise her seferinde farklı işlere girip çıkan tuhaf bir adam. Gerçi tuhaflık, ailenin bütün üyelerine sirayet etmiş durumda. Rose, çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan, evli bir adamla ilişkisi olan, lisede popüler bir kızken şimdi temizlikçi olmanın ezikliğini yaşayan biri. Küçüğü Nora da, hiçbir işte dikiş tutturamamış, ailenin yaramazı. İşlerinin garipliği de eklenince, ortaya karanlık ve hem dramatik hem komik hikayeler çıkmış.
Christine Jeffs’in yönettiği film, “Küçük Günışığım”ın yapımcılarının imzasını taşıyor. Başrollerdeki genç oyuncular Amy Adams ve Emily Blunt, en az babaları Alan Arkin kadar başarılı.
“Günışığı Temizleme Şirketi”, asıl “tuhaf” olanın Amerikan toplumu olduğunu, ne yapsalar uyum sağlamayan kahramanlar üzerinden gösteren filmlerden biri olarak değerlendirilebilir. Zekice esprileriyle eğlenceli bir karanlık komedi filmi ortaya çıkarmışlar. “Piç” olmanın dramatikliği ile dalga geçtiği yerler ne kadar farklı ve başarılıysa, yine bağlandığı yerin aile kurumunun güzelliği olması o kadar sıkıcı.

Çağdaş Günerbüyük
www.evrensel.net