Ustalardan dersler

AMERİKALI ünlü oyuncu John Malkovich yarın İstanbul’a geliyor. O da, Usta Amerikalı Yönetmen Peter Greenaway ve Fransız Sinemasının Ustası François Ozon gibi bu hafta sinema dersi verecek.


AMERİKALI ünlü oyuncu John Malkovich yarın İstanbul’a geliyor. O da, Usta Amerikalı Yönetmen Peter Greenaway ve Fransız Sinemasının Ustası François Ozon gibi bu hafta sinema dersi verecek.
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yalnızca film gösterimleri olmuyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden biri de, yabancı konukların katıldığı söyleşiler ve dersler. Hele bu konuklar arasında bazıları var ki, onlardan ders alma imkanını bulmak hiç kolay değil.
Usta Yönetmen Peter Greenaway 10 Nisan Cuma ve 11 Nisan Cumartesi günleri iki ayrı sinema dersi veriyor. Ünlü Oyuncu John Malkovich ise 11 Nisan Cumartesi sabahı Pera Müzesi Salonu’nda bir sinema dersi verecek. Festivalin bu seneki yeni bölümünün “Asiler, Azizler, Âşıklar” küratörü Cemal Kafadar, 11 Nisan Cumartesi günü Sabahat Akkiraz ve Fatih Özgüven’in konuşmacı olarak katılacağı bir söyleşi gerçekleştirecek. Fransız sinemasının harika çocuğu François Ozon ise 11 Nisan Cumartesi “Ricky”nin Emek Sineması’ndaki gösterimi öncesinde izleyicilerin karşısına çıkacak ve filmin ardından sorularını yanıtlayacak.
REZERVASYON GEREKİYOR
Büyük Yönetmen Peter Greenaway İstanbul Film Festivali’ne 12 yıl sonra yeniden konuk oluyor. Peter Greenaway, yarın saat 17.00’de Sabancı Üniversitesi’nde; Cumartesi günü ise saat 17.00’de Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi’nde iki ayrı sinema dersi verecek. Uluslararası İstanbul Film Festivali ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşecek “Sinema Öldü, Yaşasın Ekran” başlıklı sinema derslerinde Greenaway, sinema dili hakkında konuşacak. Peter Greenaway’in herkese açık olan sinema dersleri İngilizce olarak gerçekleşecek. Kapasite sınırlı olduğu için rezervasyon yapılması gerekiyor. (Selçuk Artut: [email protected]; (216) 483 93 19)
Beyazperdenin Karizmatik Karakter Oyuncusu, Yapımcı ve Yönetmen John Malkovich, İstanbul Film Festivali’nin konuklarından. John Malkovich, 11 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’de Pera Müzesi Salonu’nda vereceği sinema dersinde oyunculuk üzerine deneyimlerini anlatacak. Malkovich’in başrolünde oynadığı Steve Jacobs’ın “Utanç / Disgrace” adlı filmi, Festivalde Altın Lale için yarışacak “Uluslararası Yarışma” filmleri arasında yer alıyor. (Rezervasyon için: [email protected]; (212) 334 09 00)
USTALARLA BULUŞMA
İstanbul Film Festivali bu yılki yeni bölümlerinden “Asiler, Azizler, Âşıklar” paralelinde 11 Nisan Cumartesi günü saat 13.30’da Akbank Sanat’ta özel bir söyleşi yapılacak.
Fransız sinemasının başarılı ismi François Ozon, son filmi “Ricky”nin 11 Nisan Cumartesi günü 21.30’da Emek Sineması’ndaki gösterimi öncesinde izleyicilerle buluşacak. François Ozon gösterimin ardından sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

FESTİVALDE BUGÜN

“Günışığı Temizleme Şirketi”, gala kuşağının bu akşamki filmi. 21.30’da Emek Sineması’nda gösterilecek.
Bugün sabah saatlerinde dikkat çeken filmlerden belgesel olan, “İnti İllimani, Bulutların Şarkı Söylediği Yerde” filmi. Dünyaca ünlü Şilili grubu konu alan belgesel 11.00’de Beyoğlu Sineması’nda. Aynı saatte Yeni Rüya’da ise, Japon yönetmeni Takeshi Kitano’nun “Akhileus ve Kaplumbağa”sı var. Başarısız bir ressamın hayatını konu alan film, Kitano’nun ilginç mizah anlayışının izlerini fazlasıyla taşıyor. Festivalin iddialı filmlerinden ikisinin galası da akşam saatlerinde gösterilecek. İrlanda filmi “50 Ölü Adam” 19.00’da Yeni Rüya’da, İtalyan muhafazakar politikacı Andreotti’nin hayatını konu alan “Il Divo” ise aynı saatte Atlas’ta.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net