KÖY-TÜR batırıldı mı?

Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticilerinden KÖY-TÜR’ün Torbalı’daki tesislerinde yaklaşık sekiz aydır üretim yapılmıyor.


Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticilerinden KÖY-TÜR’ün Torbalı’daki tesislerinde yaklaşık sekiz aydır üretim yapılmıyor. Fabrika, bünyesinde çalışan 650 işçinin yanı sıra besicisi, yemcisi başta olmak üzere yörede bulunan çok sayıda insan için önemli bir geçim kaynağı durumunda idi.
Türkiye Kalkınma Vakfı öncülüğünde 1970’li yılların başında temelleri atılan KÖY-TÜR, Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticileri arasına girmişti. Torbalı’daki tesisler KÖY-TÜR Ege Entegre Tavukçuluk AŞ’nin son kalesi olarak görülüyordu.
1991 yılında kurulan fabrikayı özelleştirmeler kapsamında satın alan Dabaklar Şirketler Grubu, ekonomik krizi gerekçe göstererek Eylül 2008’de üretimi durdurdu.
HAKLARINI ALAMADILAR
Fabrikada çalışan 650 işçi, o günden bu yana 8-9 aylık maaşının yanı sıra kazanılmış hiçbir hakkını alamadı.
Ayrancılar’da kurulu bulunan fabrika ile ilgili işçiler, fabrikanın kapatıldığı güne kadar 7 gün 24 saat çalışan bir fabrika olduğunu anlattılar.
Fabrikanın muhasebe bölümünde çalışanlar ise fabrikanın bilinçli olarak batırıldığını ve şirketi satın alan Dabaklar Grubu’nun fabrikanın içini boşalttığını ifade ettiler.
1995 yılında fabrikada muhasebeci olarak çalışan Fatma Akcan, 2007 yılındaki özelleştirmeye kadar fabrikanın adeta soluksuz bir şekilde çalıştığını anlattı. Dabaklar Grubu’nun ARPİ isimli bir şirket kurduğunu ve satışların bu şirket adına yapılmaya başlandığını belirten Akcan, “Yani üretim KÖY-TÜR’den satış ARPİ’den olmaya başladı. 2008’in Ocak ayından itibaren KÖY-TÜR’ün almış olduğu hammaddeler, canlı piliç ve temizlenmiş piliç dahil olmak üzere bu şirkete geçirildi. Hiçbir meblağ ödenmedi. Kira sözleşmeleri yapıldı ‘5 yıllık kira bedelleri ödenmiştir’ diye ama aslında böyle bir meblağ yok” dedi.
2008 yılı Eylül ayına gelindiğinde, mali krizin de etkisiyle satışların azaldığını ve eylülde üretimin durdurulduğunu belirten Akcan, “Ekim ayında hiçbir şey kalmadı ve bizi, hiçbir hakkımızı vermeden, maaşlarımızı da ödemeden kapının önüne koydular. Fabrikanın içini bu şekilde boşalttılar” dedi.
ÜÇ KEZ YÖNETİM DEĞİŞTİ
1984 yılından itibaren Erzurum KÖY-TÜR’de çalışmış ve 1991 yılında Torbalı’ya gelmiş olan Muhasebeci Ali Görgülü de KÖY-TÜR’ü satın alan şirkete yönelik önemli iddialarda bulunarak bunların araştırılmasını istedi. “Ben fabrikada vezneye bakıyordum. 2007-2008’e kadar tavukçuluk altın çağını yaşadı. Bu süreç içerisinde korkunç paralar kazandılar ve çekleri tanzim edip İstanbul’a gönderen kişiyim ben” diyen Görgülü, fabrikanın kapanmasının krizle ilgisi bulunmadığını belirtti.
Fabrikayı bu duruma getirenin Dabaklar Grubu olduğunu belirten Görgülü, “Biz şirketi devir alan Dabaklar Şirketler Grubu’nun mağduruyuz. 1.5 yıl içinde üç kez yönetim değişti. Bunu Torbalı Ticaret Odası’na gidip herkes teyit edebilir. İzlerini kaybettirmek için bunu yaptılar” dedi. Görgülü, “Bu kadar insan eğer mağdur olduysa, devlet de mağdur oluyor. Devlet nerede” diye sorarak, muhasebe kayıtlarının incelenmesini istediklerini belirtti. Görgülü, “İncelenme yapıldığında hem devletin hem de piyasadaki fason üreticilerin ve işçilerin mağdur olduğu apaçık ortaya çıkacaktır” dedi.
BÜROLARINI DEĞİŞTİRDİLER
Kuluçka bölümünde çalışan Hatice Bayraktar da, “Şirkete son gün maaş almaya gittiğimizde şirket sahipleri yerlerinde yoklardı. Bürolarını değiştirmişler. Arkadaşlarımızın ceplerinde yol paraları yoktu dolmuşa binecek, çoğu da gelemedi zaten. Gittiğimizde de eli boş döndük, verdiklerinde de hep sus payı olarak 100’er lira verdiler. Sonunda izlerini kaybettirdiler. Böylece maaşlarımız kaldı, tazminatlarımız kaldı. 3 aylık maaşlarımız içeride” sözleriyle işçilerin mağduriyetini dile getirdi. (Torbalı/EVRENSEL)

BORÇ KÖY-TÜR’E PARA ARPİ’YE

Yem fabrikasında stok sorumlusu olarak çalışan Hasan adlı işçi, mal alınırken KÖY-TÜR’ün irsaliyeleri ile alındığını, nakit dönüşünün ise ARPİ’ye yapıldığını söyledi. “Böylece KÖY-TÜR borçlandırıldı. Biz yem fabrikaları olarak kiraya çalışıyorduk. Onlara yem ürettik ama bu nakit olarak KÖY-TÜR’e ve çalışanlarına yansıtılmadı” dedi.
Zafer Yaman - Yusuf Tunceli
www.evrensel.net