Deri işçileri grev uyarısında bulundu

DERİ işçileri, toplusözleşme görüşmelerinde sıfır zam dayatan deri patronlarını protesto ettiler. Sendikaları Deri-İş’in çağrısıyla Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde eylem yapan deri işçileri, grev uyarısında bulundular.


DERİ işçileri, toplusözleşme görüşmelerinde sıfır zam dayatan deri patronlarını protesto ettiler. Sendikaları Deri-İş’in çağrısıyla Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde eylem yapan deri işçileri, grev uyarısında bulundular.
Deri patronlarıyla Deri-İş arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde patronların sıfır zam dayatmasına tepki gösteren deri işçileri, sendikalarının çağrısıyla fabrikalarından çıkarak kortejler halinde sanayi içinde bulunan Traktörcüler Durağı’nda toplandılar. Sık sık “Sözleşme yoksa üretim de yok”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını atan deri işçilerine, Türk-İş’e bağlı sendikalar, Birleşik Metal-İş Örgütlenme Daire Başkanı Özkan Atar, Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, Emekli-Sen, EMEP ve DTP ilçe yöneticileri de destek verdi.
Eylemde ilk sözü alan Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, krizi bahane eden deri patronlarının kazanılmış haklarına göz diktiğini, sıfır zam dayatmasında bulunduğunu dile getirdi. Deri işçilerinin elde ettikleri hakları mücadele ederek kazandığını hatırlatan Tay, bu süreçte de haklarını mücadele ederek kazanacaklarını ifade etti.
DAHA ÖNCE DE BAHANELERİ VARDI
Daha sonra söz alan Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, deri işçilerinin emeğiyle sürekli büyüyen deri patronlarının kriz bahanesiyle sıfır zam dayatmalarını kabul etmeyeceklerini dile getirdi. “Daha önce de kölelik yasalarının uygulanması için sıfır zam için bahaneler buluyorlardı” diye konuşan Servi, deri işçilerini mücadeleye hazır olmaya çağırdı. Hükümetin kriz için açıkladığı hiçbir paketin işçi ve emekçiler için olmadığına dikkat çeken Servi, işçilerin mücadele etmekten başka çaresi kalmadığını dile getirdi. Sözleşmede arabulucu aşamasının başladığı bilgisini veren Servi, deri işçilerinin fabrikalarda greve çıkmaya şimdiden hazırlanmalarını istedi.
1 MAYIS’A HAZIRLIK BAŞLIYOR
1 Mayıs İşçi Bayramı’nın yaklaştığını hatırlatan Servi, işçilerin bu zorlu süreçte birlikte hareket etmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaçları olduğunu belirterek, saldırılara karşı 1 Mayıs hazırlıklarına şimdiden başlayacaklarını belirtti. Birçok yerde direnişlerin, grevlerin olduğunu hatırlatan Servi, ortak mücadeleyi de yükseltmeleri gerektiğini dile getirdi. “Fabrikalarınıza dönünce patronlarınıza sıfır zam dayattıkları için geç işbaşı yaptığınızı söyleyin” diyen Servi, mücadele ederek haklarını korumaya devam edeceklerini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net