Küba Beşlisi’nin ailelerine vize verilsin

JOSE Marti Küba Dostluk Derneği, tüm Küba dostlarını, kamuoyunda “Küba Beşlisi” olarak tanınan ve 10 yıldır ABD’de cezaevlerinde olan beş kişinin ailelerine vize vermesi için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a baskı yapmaya çağırdı.


JOSE Marti Küba Dostluk Derneği, tüm Küba dostlarını, kamuoyunda “Küba Beşlisi” olarak tanınan ve 10 yıldır ABD’de cezaevlerinde olan beş kişinin ailelerine vize vermesi için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a baskı yapmaya çağırdı.
Derneğin “Acil Çağrı” diye tüm Küba Dostları’na gönderdiği e-mailde,
“Sizleri 10 Nisan 2009 tarihine kadar, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a faks, telefon, mektup ve e-posta yoluyla ulaşarak aileleri desteklediğimiz mesajını vermek üzere kampanyaya katılmaya çağırıyoruz” denildi.
José Marti Küba Dostluk Derneği’nin çağrı metninde, “10 yılı aşkın bir süredir haksız bir biçimde ABD’de cezaevlerinde tutulan Küba Beşlisi’ne yönelik olarak ABD’nin ısrarla sürdürdüğü vahim insan hakları ihlallerinin bir yenisi ile karşı karşıyayız” denilerek, tutuklu Kübalılardan Gerardo Hernandez ve Rene Gonzalez’in eşleri Adriana Perez ve Olga Salanueva’nın cezaevlerindeki eşlerini ziyaret etmek için yaptıkları vize başvurularının her seferinde reddedildiği, ailelerini ziyaret etmelerinin yıllardır engellendiği ifade edildi.
VİZE BAŞVURULARI 9 KEZ REDDEDİLDİ
“ABD otoriteleri Kübalı kadınların eşlerini ziyaret etmek için yaptıkları 9 başvuruyu, ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettikleri gerekçesiyle reddetti. Oysa tutuklu bulunan diğer Kübalıların aynı hükümlere tabi aileleri bu kısıtlama kapsamına alınmıyor” görüşü dile getirilen metinde, “Hiç bir gerekçe göstermeden sınır dışı edildiği 2000 yılına kadar yasal bir statüde ABD’de yaşamakta olan Olga Salanueva’nın son başvurusuna, kendisine hiçbir zaman vize verilmeyeceğinin bildirildiği” aktarıldı.
‘KEYFİ CEZALANDIRMA’
Ailelere yönelik haksız ve keyfi cezalandırmaya dikkat çekilen metinde, “Tutuklulara yönelik insani muamele ve ailelerin insan haklarının açık ihlalidir. ABD dışında ikamet eden tutuklu yakınlarına vize vermek en temel insan hakları standartlarının bir gereğidir” denildi.
Derneğin e-mail metninde, Beş Kübalının ailelerinin 10 Nisan’da, Havana’daki ABD Menfaatleri Ofisi ile vize talepleriyle ilgili olarak bir görüşme yapacakları duyuruldu. Metinde, Küba Beşlisi’nin Özgürlüğü için Uluslararası Komite (www.thecuban5.org ) ve Uluslararası Af Örgütü (AI)’nün, vize taleplerinin kabulü için bir çağrı yayınladığı bildirildi.
E-mail’de, “Sizleri 10 Nisan 2009 tarihine kadar, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a faks, telefon, mektup ve e-posta yoluyla ulaşarak aileleri desteklediğimiz mesajını vermek üzere kampanyaya katılmaya çağırıyoruz” denildi. E-mail’de destek mesajlarının; (U.S. Department of State/ Hillary Clinton/ 2201 C Street, NW/ Washington, DC 20520 Fax: 1-202-647-2283/Tel: 1-202-647-4000 ile Department of Homeland Security Secretary Janet Napolitano/ U.S. Department of Homeland Security/ Washington, DC 20528 Fax: 202-282-8401) adreslerine gönderilmesi istendi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net