ABD’li tekellere ırkçılık suçlaması

AralarInda IBM, Ford ve General Motors’un da bulunduğu ABD şirketleri, Güney Afrika’nın ırkçı dönem hükümetine yardım etmekten yargılanabilir.


AralarInda IBM, Ford ve General Motors’un da bulunduğu ABD şirketleri, Güney Afrika’nın ırkçı dönem hükümetine yardım etmekten yargılanabilir. ABD’li bir yargıcın bu yönde karar vermesinin ardından ırkçılık kurbanı binlerce kişinin tazminat talebiyle dava açması bekleniyor.
Irkçılık kurbanları, Güney Afrika devlet güçlerinin bu şirketlerin donanımlarından yararlandıklarını savunuyorlar. Kararın muhatabı olan şirketlerden ise henüz bir açıklama gelmedi. New York’taki bölge yargıcı Shira Scheindlin, bazı şirketlere karşı şikayetleri reddetti ancak IBM, Daimler, Ford, General Motors and Rheinmetall Grup’a karşı davanın devam edebileceğini söyledi. Davacılar, bu şirketlerin ürettikleri araçların hükümet tarafından muhalefeti bastırmak için kullanılacağını bildiklerini savunuyor. Ayrıca bilgisayar üreten şirketlerin de kendi ürünlerinin Siyahi Güney Afikalıların haklarının ihlalinde kullanıldığını bildiklerini iddia ediyorlar.
ABD ve Güney Afrika hükümetleri, söz konusu şirketler hakkında yapılacak yasal eylemin uluslararası ilişkilere zarar vereceğini ve Afrika’nın ekonomik kalkınmasını tehdit edeceğini öne sürüyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net