1 Mayıs her yerde kutlanmalı

Yarışmayla seçilen 1 Mayıs afişini tanıtan EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, polislerin bayram kutlamasına açılan Taksim’in işçilere de açılmasını isteyerek, ‘1 Mayıs’ın her yerde kutlanması için çalışıyoruz’ dedi.


Emek Partisi’nin geleneksel hale getirdiği 1 Mayıs İşçi Bayramı afiş yarışması sonuçlandı. Birinciliği Murat Ertürk kazandı. Bu yıl 4’üncüsü yapılan afiş yarışmasının sonuçlarını dün Taksim Meydanı’nda açıklayan seçici kurul ve EMEP yöneticileri, 1 Mayıs’ın Türkiye’nin her yerinde ve kitlesel bir şekilde kutlanması için çalıştıklarını ilan ettiler.
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, “EMEP olarak 1 Mayıs’ın tüm ülkede her yerde, üretim alanlarında semtlerinde kitlesel bir şekilde, özellikle krize karşı talepler çerçevesinde gösterilerle kutlanmasını planlıyor, bu doğrultuda çalışmalar yapılmasına çalışıyoruz” dedi.
YARIŞMAYA 158 ESER KATILDI
Seçici Kurul adına konuşan Feyyaz Yaman, “İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs yaklaşıyor. 1 Mayıs, işçi ve emek örgütleri öncülüğünde hayatın üretildiği ve sürdüğü her yerde, fabrikalarda, işyerlerinde, mahallelerde ve meydanlarda yaygın olarak kutlanacaktır” diye konuştu.
1 Mayıs kutlamalarının sadece bir bayram buluşması değil, aynı zamanda emperyalist, kapitalist sisteme, ülkede sermaye sınıfının egemenliğine ve AKP Hükümeti’nin emekçilere yönelik saldırılarına karşı birlik, mücadele ve dayanışma anlamı taşıdığını belirten Yaman, 1 Mayıs’ın özelleştirme, taşeronlaştırma, sosyal güvenliğin tasfiyesi, süren iş cinayetleri, işsizlik ve yoksulluğu büyüten sömürü düzeni karşısında “İş, Ekmek, Özgürlük” mücadelesinin büyütüldüğü bir gün olarak yer almasını istedi.
EMEP tarafından dördüncüsü düzenlenen 1 Mayıs Afiş Yarışması’nın bu yılki konusu, “Kriz ve İşçi sınıfı” idi. Yarışmaya 158 eserin katıldığını söyleyen Yaman, “Seçici kurul, Murat Ertürk’ün çalışmasını birinciliğe, Yüksel Doğru’nun çalışmasını ikinciliğe, Baran Gündüzalp ve Eylem Arbak’ın çalışmalarını üçüncülüğe değer bulmuştur” diye konuştu. Sergilemeye değer bulunan afişler, 28 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Karşı Sanat Galerisi’nde sergilenecek, ödül töreni de burada yapılacak.
EMEP, İŞ VE ÖZGÜRLÜK İSTİYOR
Yarışmaya katılan bütün tasarımcılara ve jüri üyelerine teşekkür eden EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “Bu yılki 1 Mayıs’ta EMEP’in temel sloganının İş ekmek özgürlük, afişin konusunun kriz olması kararlaştırıldı. 2008 yılı krizle bitti ve içinde bulunduğumuz yıl da krizle birlikte emekçiler için yoksulluğun arttığı, işsizliğin arttığı bir yıl olacak. Bu nedenle bu saldırılar karşısında, kriz karşısında partimiz iş istiyor, emekçiler için ekmek istiyor, halkımız için özgürlük istiyor” diye konuştu.
Ülkede 1 Mayıs İşçi bayramı kutlamalarının tartışılmaya başlandığını ifade eden Tüzel, işçi konfederasyonları başkanlarının çalışma bakanı ile bir görüşme yaptığını ve 1 Mayıs’ın resmi tatil edilmesi için girişimlerin başladığını aktardı. 1 Mayıs’ın resmi tatil olarak yasalaşma girişimlerinin geç kalmış olduğunu belirten Tüzel, “Sorun sadece tatil etmek değil; işten atılan, kölece çalıştırılan, sendikalaşma hakkı gasp edilen işçilerin haklarının, özgürlüklerinin kabul edilmesi ve bu doğrultuda yasaların çıkması da gereklidir” diye konuştu.
Tüzel, kriz koşullarının hafifletilmesi, işsiz sayısının azaltılması için çalışma sürelerinin kısaltılmasını, devletin yeni çalışma alanları açmasını, işsizlik sigortası kapsamının genişletilmesini, ihtiyaç duyan herkese sosyal yardım yapılmasını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

TAKSİM İŞÇİLERE DE AÇILMALI
“Bugün ne tesadüftür ki bu açıklamamız, aynı zamanda polis bayramına denk geldi. Polis görevlileri, Taksim Meydanı’nda kendi günlerini kutluyorlar. Ancak uzun bir zamandan beri Taksim, işçi ve emekçilere açılmak istenmiyor. Bu yıl da konfederasyonlar, işçi bayramını burada kutlamak istiyorlar. Bu sene bu hakkın teslim edileceğini umut ediyoruz” diyen Tüzel, EMEP olarak 1 Mayıs’ın tüm ülkede her yerde, üretim alanlarında, semtlerde kitlesel bir şekilde, özellikle krize karşı talepler çerçevesinde gösterilerle kutlanmasını planladıklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını kaydetti. “Sadece Taksim’de değil bütün alanlarda 1 Mayıs’ın kutlanması için çalışacağız” diyen Tüzel, işçi konfederasyonlarına da bu yönde çağrı yaptıklarını belirterek, “Umut ediyoruz ki bugün günlerini kutlayan polisler, insan haklarına, temel hak ve özgürlüklere saygılı davranmanın gereklerini yerlerine getirirler” dedi. Tüzel, afiş yarışmasında jürinin seçtiği eserin, hem iş ekmek özgürlük talebini dile getirdiğini, hem de işçi ve emekçilerin, halkın saldırılara karşı itirazını, isyanını gösterdiğini söyledi.
www.evrensel.net