Seçim vaatleri unutuldu

Karayolları Mahallesi’nin başı TOKİ ve belediyeyle dertte. Mahallenin ortasına duvar ören belediyenin bölgedeki evleri de yıkacağı belirtiliyor. Mahalleli belediyenin kendilerini kandırdığını söylüyor.


Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde TOKİ konutları ile gecekondular arasında bulunan yolun TOKİ’ye ait olduğu gerekçesiyle duvarlarla kapatılmasına mahalleli tepki gösteriyor. Halk, evlerinin de kentsel dönüşüm projesi kapsamında ellerinden alınarak yıkılma korkusu yaşıyor.
Duvarın gecekondu evlerine kadar dayanmasına tepki gösteren mahalle sakinleri, AKP’li belediye tarafından insanlara seçim döneminde birçok vaatler verildiğini, fakat seçimin ertesinde kullandıkları yolların bile işgal edildiğini ifade ederek, AKP’nin insanları kandırdığını belirtti.
25 yıldır mahallede ikamet eden Mahmut Güleç, TOKİ’nin halkı kandırdığını ve seçim öncesinde verilen vaatlerin ardından belediyenin şimdi de iş makineleriyle mahalleye yaklaştığını ifade etti. TOKİ’nin, konutların çevresindeki arsayı genişletmek için insanların evlerinin bir kısmı ile bahçelerini yıktığını dile getiren Güleç, “3-5 milyarla insanların yerlerini aldılar. Mahallenin en işlek yollarından birini de duvar örerek kapatmaya çalışıyorlar. Mağdur durumdayız. Buraları da yıkarlarsa nereye gideceğiz. Mevlana Mahallesi’nde konutlar verileceği söyleniyor. Böyle bir yardım ortada yok, göstermelik bunlar. Varsa bile bizlerden yine yüksek paralar alınır” şeklinde konuştu.
‘EV VERECEĞİZ DİYE KANDIRDILAR’
Mahalle Sakinlerinden Fatma Aslan ise geçtiğimiz yıl konutlar yapılırken TOKİ tarafından bahçe ve üç odasının yıkıldığını, bunun karşılığında verilecek olan 5 bin lira yardımın ise Mevlana Mahallesi’nde kendilerine verileceği iddia edilen evin bir kısım ücretine karşılık sayıldığını söyledi. Şimdi bir oda bir salon olan evde 11 nüfus kaldıklarına dikkat çeken Aslan, “Odaları yıktıklar bizi kandırdılar. Şimdi de evimizin arkasındaki yolu aldılar. Evimizin duvarının dibine kadar geldi. Bu iki gözde çocuklarla nasıl yaşayacağız. Çocukların gittiği okulu da yıkacaklar ve başka okula verecekler. Burada psikolojimiz bozuldu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizler yoksul insanlarız, bizi bu hale getirenler Allah’tan bulsunlar” dedi.
20 yıldır mahallede oturduğunu söyleyen Lütfü Uğur ise tapu tasdik belgelerinin olduğunu belirterek, seçim döneminde birçok yardım ve vaatler yapıldığına dikkat çekti. Uğur, “Seçimden önce neden başlamadılar bu işe, oylarımızı almak için ‘size tapu vereceğiz, ya da yeni evler vereceğiz diye kandırdılar” dedi.
KARŞI ÇIKANA GÖZALTI
Duvar yapımı esnasında duruma tepki gösteren Cemal Erdoğdu ile oğlu Ali Erdoğdu’nun yıkım yerine gelen polislerce darp edilerek gözaltına alındığını söyleyen Mahalle Sakini Aysel Erdoğdu da, “AKP’li belediye başkanının marifeti bunlar. Bizleri hapsediyorlar. İnsanlar buna tepki gösteriyor, fakat polisler onları koruyor. Kapatılan yol nedeniyle evimizden çıkamıyoruz. Evime giren güneşi bile engellediler. Evimin önünü kapattırmak istemiyorum. Biz nasıl gidip geleceğiz işimize, uçarak mı?” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.
MAHKEME KARARI BEKLENMEDİ
Duvarın örüldüğü 8 Nisan’da yaşanan olayları takip eden Av. Oya Aslan, konutların yapıldığı ve gecekonduların bulunduğu alanın gecekondu önleme bölgesi olarak ilan edildiğini ve buna karşı dava açtıklarını belirtti. Açılan davanın sonucunun beklenmeden duvarın yapıldığını kaydeden Aslan, “Mahalleye ait yol, karar beklenmeden işgal edilmiştir, bu da hukuka aykırıdır” dedi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net