Yerel gazeteciler TGC’den ödüllerini aldı

Yerel medya ödül töreninde İHA Müdürü Kahraman, “Ödülü İsmail Güneş gibi 700 çalışanımız adına alıyorum”; Batman’dan Atay, “Seminerleri bölgemizde artırın”; İskenderun’dan Bodur, “Anadolu basınına nefes verdiğiniz için teşekkürler” dediler


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Konrad Adenauer Stiftung Derneği’yle birlikte düzenledikleri Yerel Gazetecilik Ödül Törenleri dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Yerel medya daha zor şartlarda görev yapıyor.
Yerel gazetecilerin çalışma şartları düzeltilemedi. Kalkınmışlık durumuyla bağlantılı olarak yerel medyanın olanakları artırılamadı” dedi.
Reklam bulma konusunda 10-15 il dışında ciddi zorluklar yaşandığını vurgulayan Erinç, “Yayıncılık özveriyle sürdürülüyor. Gazetecilerin yaşadıkları tehlikelerden epey bir süredir söz ediyoruz. Ancak sosyal güvenlik ve kimlik konusunda geriye gidişlerin önüne geçilemiyor” şeklinde konuştu.
İHA’YA İSMAİL GÜNEŞ İÇİN PLAKET
Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 25 Mart 2009’de yaşanan bir helikopter kazasında yaşamını yitiren İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri İsmail Güneş’i “görev şehidi” olarak nitelendiren Erinç, İHA Genel müdürü Fevzi Kahraman’a bir plaket verdi.
Laleli’deki Crowne Plaza Old City Otel’de dün akşam (9 Nisan) 11’incisi düzenlenen ve Duygu Canbaş’ın sunduğu törende plaketi alırken Kahraman, “Ödülü İsmail gibi 700 çalışanımız adına alıyorum” dedi.
PUSULA DERGİSİNE ÖZEL ÖDÜL
Törende sınırlı olanaklarla istikrarlı ve kapsamlı yayın yaptığı için Özel Ödüle layık görülen Zonguldak Pusula dergisi adına Bayram Tomakin’e ödülünü Basın İlan Kurumu Başkanı Erkan Cillov verdi.
Fotoğraf dalında Zonguldak Karadeniz Ereğlisi’nden Derya Cebesoy’a “Çanakkale içinde” çalışmasından dolayı aldığı birincilik ödülünü ise eski TGC Başkanı Nail Güreli verdi.
ATAY: SEMİNERLERİ BÖLGEMİZDE ARTTIRIN
Bayram öncesi bankamatik önünde birinin para çekerken diğerinin yerde yatarken gösterildiği “İnsanlık Ayaklar Altında” başlıklı fotoğrafıyla mansiyonla ödüllendirilen Batman Postası gazetesinden Sadık Aksoy ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay’dan aldı.
Sayfa Düzeni dalında Adana Refleks gazetesinden Şahin Çoban’a ödülünü ise, TGC Genel Sekreteri Celal Toprak verdi.
12 EYLÜL İNFAZLARINA HABER ÖDÜLÜ
12 Eylül döneminde infazları, Sıkıyönetim Mahkemesi’nde görev yapmış bir “gözlemci”den “Dört İnfazın Bir Tanığı” başlığıyla ve belgeleriyle dizi yazısı yoluyla yansıtan İskenderun Ses gazetesi muhabiri Akın Bodur, haber dalında birincilik ödülünü TGC Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto’nun elinden alırken, “Anadolu basınına nefes verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.
(MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net